سازمان ملل برای حل مناقشه سیاسی تایلند میانجی می شود

سازمان ملل

کوالالامپور - ایرنا - ˈسوراپونگ توویچاکچایکولˈ وزیر امور خارجه تایلند روز چهارشنبه از سازمان ملل متحد خواست برای حل مناقشه سیاسی این کشور که به درگیری های پراکنده منجر شده است، میانجیگری کند.

به گزارش ایرنا، وزیر امور خارجه تایلند گفت که امروز در تماس تلفنی با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل برای حل بن بست سیاسی بوجود آمده در این کشور مشورت کرده است.

وی گفت که دبیر کل سازمان ملل فرد مناسبی برای یافتن راه حل پایان درگیری های تایلند است. تنش هایی که در هفته جاری به کشته شدن چهار کودک بی دفاع تایلندی انجامید.

سوراپونگ توویچاکچایکول، گفت دخالت سازمان ملل برای حل اختلافات در سوریه، اوکراین، مصر و یا رواندا بسیار دیر انجام شد، اما بانکوک تقاضای خود را به موقع ارایه کرد تا این مشکلات حل شود.

وی گفت که پیشنهاد رسمی تایلند به سازمان ملل متحد برای ارایه راه حل و میانجیگری به منظور حل تنش های این کشور با موافقت مرکز حفظ صلح و نظم تایلند انجام شده است.

وزیر امور خارجه تایلند گفت که سوتیپ تائوگسوبان رهبر مخالفان دولت تایلند نیز با فرد بی طرف برای میانجیگری مذاکرات موافق است و سازمان ملل مناسب ترین و بی طرف ترین میانجی مذاکرات است.

وی گفت: ˈاگر حزب دمکرات به انتخابات برگزار شده عمومی شک دارد، سازمان ملل یک سازمان بی طرف است که می تواند بر برگزاری انتخابات عادلانه نظارت کند. این بستگی دارد به این که آیا ما می خواهیم از این ظرفیت استفاده کنیم.ˈ

دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه خواستار پایان فوری خشونت ها در تایلند و آغاز گفت وگوی سازنده به منظور حل بحران این کشور شده بود.

بان کی مون ضمن تاکید بر اینکه نباید هیچ نوع خشونتی برای حل چالش ها و تفاوت های سیاسی وجود داشته باشد از آمادگی خود برای انجام هر نوع اقدامی جهت پایان دادن به خشونت های تایلند خبر داده بود.

همزمان با درخواست وزیر امور خارجه تایلند از دبیر کل سازمان ملل، پرایوت چانوچا فرمانده ارتش تایلند نیز هشدار داد در صورتی که معترضان و دولت از طریق گفت وگو به شرایط بحرانی پایان ندهند، این کشور به زودی به طول کامل سقوط می کند.

آساق**د.م**1611
کد N149398