سرکنسول ایران در سلیمانیه:

پنج راننده ایرانی از زندان اقلیم کردستان عراق آزاد شدند

سلیمانیه,کنسولگری

قصرشیرین - ایرنا - سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه گفت: پنج نفر از رانندگان تانکرهای ایرانی که به خاطر خروج غیر مجاز از سوی مرزبانان اقلیم کردستان عراق بازداشت و زندانی شده بودند، آزاد شدند و از طریق مرز زمینی به وطن بازگشتند.

ˈسعید محبوبی نژادˈ روز چهارشنبه در گفت وگوی تلفنی با خبرنگار ایرنا در قصرشیرین افزود: دو ماه پیش 31 راننده ایرانی حمل سوخت ترانزیت، در نقطه صفر مرز پرویزخان توسط نیروهای مرزبانی اقلیم کردستان دستگیر شدند.

به گفته وی، این افراد وقتی قصد خروج غیرمجاز از این مرز به خاک کشورمان را داشتند توسط مرزبانان اقلیم کردستان عراق دستگیر و به زندانی در منطقه کلار منتقل شدند.

محبوبی نژاد اظهار داشت: پس از آگاهی سرکنسولگری ایران در سلیمانیه از بازداشت این افراد، اقدامات و رایزنی ها برای آزادی رانندگان ایرانی آغاز شد.

وی افزود: با موافقت مسوولان اقلیم کردستان، مسوول بخش کنسولی با این افراد در زندانی در منطقه کلار دیدار و از سلامت آنها اطمینان پیدا کرد.

سرکنسول ایران در سلیمانیه افزود: ملاقات هایی نیز با دیگر مسوولان سیاسی و قضایی استان سلیمانیه و اقلیم کردستان داشتیم و توانستیم در این ملاقات ها بر ضرورت آزادی این افراد تاکید کنیم.

وی یادآور شد: در این ملاقات ها قول مساعد گرفتیم که رسیدگی به پرونده رانندگان ایرانی زندانی، در اسرع وقت انجام شود که خوشبختانه با اتخاذ تدابیر لازم ظرف دیروز و امروز پنچ نفر از این افراد آزاد شدند و از طریق مرز زمینی به کشورمان بازگشتند.

محبوبی نژاد خاطر نشان کرد: در جریان این ملاقات ها مقرر شد پرونده 26 راننده زندانی دیگر نیز در یک پروسه کوتاه رسیدگی شود که آنها هم بتوانند هرچه زودتر آزاد شوند.

سرکنسول ایران در سلیمانیه گفت: همه تلاش ما برای حمایت از شهروندان ایرانی مقیم و یا مسافران ورودی به اقلیم کردستان عراق است.

وی اضافه کرد: این سرکنسولگری در خصوص شرکت های فنی و مهندسی ایرانی که در اقلیم کردستان بویژه استان سلیمانیه فعالیت می کنند نیز روزانه خدماتی را ارایه می کند و برای حل مشکلات اداری، اسکان و قضایی آنها با رایزنی مسوولان محلی تدابیر لازم را اتخاذمی کند.

خاورم *9102 *1446
کد N149375