افشای مکالمۀ اردوغان با پسرش، ترکها را به خیابانها کشاند

پس از انتشار مکالمه تلفنی منتسب به رجب طیب اردوغان، صدها جوان و دانشجو به خیابانهای استانبول و آنکارا آمدند و خواهان استعفای نخست وزیر شدند.

افشای مکالمۀ اردوغان با پسرش، ترکها را به خیابانها کشاندپس از انتشار مکالمه تلفنی منتسب به رجب طیب اردوغان، صدها جوان و دانشجو به خیابانهای استانبول و آنکارا آمدند و خواهان استعفای نخست وزیر شدند.

 

 

 

 

پس از انتشار مکالمه تلفنی منتسب به رجب طیب اردوغان، صدها جوان و دانشجو به خیابانهای استانبول و آنکارا آمدند و خواهان استعفای نخست وزیر شدند. نیروهای پلیس ضدشورش تلاش کردند با گلوله های لاستیکی و گاز اشک آور معترضان را متفرق کنند.  روز سه شنبه انتشار مکالمه تلفنی که گفته می شود رجب طیب اردوغان و پسرش بلال درباره مخفی کردن میزان زیادی پول نقد صحبت می کنند بحران تازه ای را برای نخست وزیر ترکیه ایجاد کرد.

نمایندگان مخالف دولت این مکالمه را در صحن پارلمان پخش کردند.

آقای اردوغان در مقابل نمایندگان این کار را عملی «خائنانه» علیه نخست وزیر ترکیه خواند. او گفت: «من می خواهم تاکید کنم که هدف این حملات رجب طیب اردوغان یا رهبر حزب عدالت و توسعه نیست، بلکه نخست وزیر کشور ترکیه هدف این حملات است.»

دفتر آقای اردوغان در وب سایت رسمی خود این مکالمه را ساختگی و مونتاژ شده خوانده است.

یک روزنامه نگار از روزنامه ملیت می گوید: «این بحران با همه بحرانهای قبلی تفاوت زیادی دارد. اینجا صحبت از مخفی کردن مقدار زیادی پول در منزل نخست وزیر است. صحبت از سوء استفاده شخص نخست وزیر است. شاید قبلا گفته می شد که نخست وزیر از قدرت خود برای تاثیر بر رسانه ها استفاده می کند یا دوستانش برای او ویلا می سازند. اما صحبت از این مسائل نیست، این بار صحبت از پول نقد است.»

به گفته مخالفان دولت این مکالمه تلفنی در روز هفدهم دسامبر صورت گرفته است. روزی که شمار زیادی از بازرگانان سرشناس که به دولت و نخست وزیر نزدیک بودند بازداشت شدند و بحرانی جدی برای آقای اردوغان رقم خورد.

در دو ماه گذشته دولت ترکیه با جدیت تمام به پاکسازی دستگاه قضایی و امنیتی این کشور دست زد و صدها افسر پلیس و قاضی و دادستان را برکنار کرد یا به پستهای دیگری منتقل کرد.

مخالفان دولت پاکسازیهای اخیر در دستگاه قضایی و پلیس را تلاش نخست وزیر برای ممانعت از تحقیقاتی می دانند که به عقیده آنها به شخص رجب طیب اردوغان برمی گردد.

منبع: یورونیوز

5252

کد N149201