دادگاه عالی شهر پیشاور پاکستان:

مسدودکردن مسیر تردد خودروهای ناتو در شمال پاکستان غیرقانونی است

ناتو,دادگاہ

اسلام آباد - ایرنا - دادگاه عالی شهر ˈپیشاورˈ پاکستان با صدور حکمی؛ اقدام دولت ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب این کشور برای مسدودکردن تردد خودروهای تدارکاتی نیروهای ناتو در مسیرهای این ایالت را غیرقانونی اعلام کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از گزارش چهارشنبه رسانه های پاکستان؛ اتحادیه حمل و نقل و بازرگانان این کشور با مراجعه به دادگاه شهر پیشاور مرکز ایالت خیبرپختونخوا ؛ اقدام دولت حزب تحریک انصاف به عنوان حزب حاکم در این ایالت را به چالش کشیده و اعلام کردند که جلوگیری از تردد کامیون ها ؛ فعالیت های تجاری و اقتصادی آنان را تحت تاثیر قرار داده است.

پیش تر حامیان و فعالان سیاسی حزب تحریک انصاف در اعتراض به حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی پاکستان؛ از تردد خودروهای تدارکاتی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مسیرهای مختلف این ایالت جلوگیری کردند.

حامیان حزب تحریک انصاف و حزب جماعت اسلامی (حزب ائتلافی دولت ایالت خیبر) کامیون های ناتو را مجبور به توقف کرده و اجازه ندادند این خودروها از طریق مرز ˈتورخمˈ در شمال غرب پاکستان وارد افغانستان شوند.

قضات دادگاه عالی شهر پیشاور با صدور حکمی درخصوص درخواست ارائه شده از سوی بازرگانان؛ توقف خودروهای ناتو در ایالت خیبرپختونخوا را غیرقانونی دانسته و اعلام کردند: اقدام دولت ایالتی در توقف کامیون ها غیرموجه می باشد و مسوولان باید نسبت به حمایت از حقوق بشر و آزادی اطمینان دهند.

جلوگیری از تردد خودروهای تدارکاتی ناتو در شمال غرب پاکستان در ماه نوامبر سال گذشته درحالی صورت گرفت که پنتاگون مجبور شد عرضه تدارکات به نیروهای خارجی از طریق مرز تورخم پاکستان به افغانستان را برای مدتی به تعلیق درآورد.

به گفته مقامات پاکستان ، خودروهای ناتو تدارکات لازم برای نزدیک به 140 هزار نفر از نظامیان خارجی در افغانستان را با عبور از مسیرهای زمینی پاکستان مهیا می کنند.

به گفته آنان، حدود 70 درصد تدارکات نیروهای ناتو از طریق پاکستان فراهم می شود.

آساق ** 1095**1392
کد N149122