محجوب:

سخت‌گیری بر مالیات درآمد اجاره مسکن باعث فشار بر مستاجران می‌شود

مجلس,مجلس شورای اسلامی,محجوب

ما باید قانونی وضع کنیم که جنبه تشویقی داشته باشد تا سرمایه‌های کشور مسکوت باقی نماند/کسی که خانه‌اش را اجاره می‌دهد باعث می‌شود که مشکلات دولت در زمینه مسکن کمتر شود. این در حالی است که ما با این قانون آن فرد را مجازات می‌کنیم و این باعث تنگ‌تر شدن دایره مسکن خواهد شد.

نماینده مردم تهران ری وشمیرانات تاکید کرد: ما باید قانونی وضع کنیم که جنبه تشویقی داشته باشد تا سرمایه‌های کشور مسکوت باقی نماند.

به گزارش خبرنگارایلنا، علیرضا محجوب در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی پیشنهاد حذف کل بند 12 لایحه اصلاح قانون مالیت‌های مستقیم را مطرح کرد که براساس آن درآمد اجاره براساس قرارداد اعم از رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار می‌گیرد و در مواردی که قرارداد وجود نداشته باشد و یا از ارائه آن خودداری گردد و یا مبلغ مندرج در آن کمتر از 80درصد ارقام مندرج در جدول املاک مشابه تعیین و اعلام شده، توسط سازمان امور مالیاتی کشور باشد و نیز در مورد ماده 54 مکرر این قانون میزان اجاره‌بها براساس جدول اجاره املاک مشابه تعین خواهد شد.

همچنین در صورتیکه مستاجر جز مشمولین تبصره "9" ماده 53 این قانون باشد، اجاره پرداختی مستاجر ملاک تعیین درآمد مشمول مالیات اجاره خواهد بود و نیز چنانچه براساس اسناد و مدارک مثبته معلوم شود اجاره ملک بیش از مبلغی است که ماخذ تشخیص درآمد مشمول مالیات قرار گرفته‌است، مالیات ما به‌التفاوت طبق مقررات این قانون قابل مطالبه خواهد بود و در مواردی که درآمداجاره واقعی کمتر از درآمد تعیین شده طبق مقررات این ماده باشد، و موضوع مورد اعتراض مؤعدی قرار گیرد، پرونده قابل رسیدگی در مراجع حل اختلاف مالیاتی موضوع این قانون خواهد بود.

نماینده مردم تهران ری وشمیرانات با بیان اینکه در اینجا ما علیه کسانی که واحدهای کوچک را به اجاره می‌گذارند، تصمیم می،گیریم، گفت: کسی که خانه‌اش را اجاره می‌دهد باعث می‌شود که مشکلات دولت در زمینه مسکن کمتر شود. این در حالی است که ما با این قانون آن فرد را مجازات می‌کنیم و این باعث تنگ‌تر شدن دایره مسکن خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هر چه اجاره واحدهای مسکونی آسان‌تر شود، مشکل مسکن نیز آسان‌تر حل می‌شود، اما ما در اینجا رقم 80درصد را اضافه کردیم و به جای اینکه شرایط را آسان کنیم که مشکل مستاجران نیز آسان‌تر شود شرایط را سخت‌تر کردیم.

محجوب با بیان اینکه شما خانه‌های خالی را رها می‌کنید و بر کسی که از خودگذشتگی کرده و خانه خود را اجاره می‌دهد سختگیری می‌کنید، تاکید کرد: ما باید قانونی وضع کنیم که جنبه تشویقی داشته باشد تا سرمایه‌های کشور مسکوت باقی نماند.

کد N148998