هشدار سازمان ملل نسبت به اوضاع مسلمانان در آفریقای مرکزی

سیاسی

آژانس پناهندگان سازمان ملل هشدار داد هزاران غیرنظامی در جمهوری جنگ‌زده آفریقای مرکزی با خطر حملات قریب‌الوقوع مواجهند و باید تدابیر امنیتی در آفریقای مرکزی تقویت شده و سربازان حافظ صلح بیشتری به آن اعزام شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آدریان ادواردز، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل به خبرنگاران گفت: بیش از 15 هزار نفر که اغلب آنها مسلمان هستند در حال حاضر در آفریقای مرکزی تحت محاصره گروه‌های مسلح قرار داشته و تحت تهدید آنها قرار دارند.

وی تاکید کرد: غیرنظامیان در 18 نقطه در جنوب غرب و شمال غرب ‌آفریقای مرکزی با خطر بسیار جدی حمله روبرو هستند و نیاز فوری به امنیت بهتر و سربازان حافظ صلح بیشتر دارند.

اظهار نظرهای وی در حالی مطرح شدند که قرار است در پارلمان فرانسه طی یک رای‌گیری ماموریت نظامیان فرانسوی در آفریقای مرکزی تمدید شود.

آفریقای مرکزی از زمانی که ماه مارس 2013 شورشیان سلکا دولت این کشور را سرنگون کرده و قدرت را به رهبر گروه خود دادند، دستخوش خشونت‌های فرقه‌ای بوده است.

به رغم حضور سربازان حافظ صلح فرانسوی و آفریقایی در جمهوری ‌آفریقای مرکزی خشونت‌ها در این کشور بی‌وقفه ادامه داشته و اخیرا شبه‌نظامیان آنتی بالاکا در این کشور که برآمده از اکثریت مسیحیان آفریقای مرکزی هستند، مسلمانان این کشور را که گروه سلکا به آنها وابسته بود، هدف حملات تلافی‌جویانه قرار می‌دهند.

ادواردز تصریح کرد: در آفریقای مرکزی خشونت رواج یافته است. روز شنبه یک فرد مسلح در یکی از محله‌های شهر بانگی، پایتخت آفریقای مرکزی یک تاکسی را متوقف کرد و با اسلحه خود سه مرد مسلمانی را که در تاکسی بودند به قتل رساند.

چند روز پیش نیز شبه‌نظامیان آنتی بالاکا به کاروان از مردمی که از یکی مناطق محاصره شده پایتخت فرار می‌کردند حمله کردند. به گفته ادواردز طی این حمله همه 21 مردی که در این کاروان حاضر بودند کشته شدند و 119 کودک و 19 زن باقی مانده از این کاروان به یک روستای نزدیک فرار کردند.

ادواردز تصریح کرد: آژانس پناهندگان سازمان ملل و دیگر سازمان‌های امدادی بهترین پاسخی را که در توانشان است به این وضعیت ارائه می‌دهند و به عنوان آخرین راه چاره به تخلیه مردم از مناطقی که احتمال حملات به آنها را زیاد می‌دانند می‌پردازند. اما تلاش‌های انسانی کافی نیستند و باید سربازان بین‌المللی بیشتری به آفریقای مرکزی فرستاده شوند.

انتهای پیام

کد N148915