بنیانگذار موسسه زندانیان قفسی به اتهام کمک به تروریست ها در سوریه بازداشت شد

آمریکا اروپا

پلیس انگلیس از بازداشت یکی از زندانیان سابق گوانتانامو به اتهام کمک به تروریست های حاضر در سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، "معظم بیگ" از زندانیان سابق گوانتانامو به همراه سه نفر دیگر به اتهام کمک به تروریست ها در سوریه بازداشت شد.

بازداشت این افراد توسط پلیس انگلیس و در شهر بیرمنگهام انجام شده است. یکی از اتهامات اصلی بیگ حضور در کمپ های آموزشی تروریست های سوری است. وی در زمان اوج گیری بحران سوریه به این کشور سفر کرده بود.

افراد بازداشت شده به همراه معظم بیگ یک مرد 36 ساله، یک زن 44 ساله و یک پسر جوان 20 ساله بوده و همگی متهم به ارتباط با تروریست های حاضر در سوریه و فعالیت در امر انتقال افراطیون غربی به خاورمیانه هستند.

بیگ در فریه 2002 میلادی در پاکستان به اتهام عضویت در القاعده بازداشت و در ابتدا به زندان بگرام افغانستان و سپس به گوانتانامو منتقل شد اما بعد از سه سال و به دلیل آنکه اتهامات وارده بر او اثبات نشد از این زندان آزاد شد. وی در سال 2001 به همراه خانواده اش به افغانستان رفته بود اما بعد از حمله آمریکا به این کشور، از کابل خارج و به انگلیس بازگشت.

بیگ بعد از آزادی از گوانتانامو یک نهاد حقوق بشری به نام "زندانیان قفسی" را تاسیس کرد تا از حقوق زندانیان حاضر در گوانتانامو دفاع کند.

این اقدام پلیس انگلیس در حالی انجام شده که حساسیت ها در بریتانیا در خصوص حضور تروریست های انگلیسی در سوریه افزایش یافته است. در مورد انگلیسی های حاضر در سوریه چندی قبل روزنامه تایمز چاپ انگلیس اعلام کرد که 250 تروریست و فرد مسلح که در حال جنگ با ارتش سوریه بوده اند به انگلیس بازگشته اند.

بر اساس آمارهای رسمی بیش از 350 تروریست انگلیسی در سوریه حضور دارند. "اندرو پارکر" رئیس دستگاه اطلاعات داخلی انگلیس "ام ای فایو" اخیرا در جلسه استماع مجلس عوام این کشور به حضور صدها تروریست بریتانیایی در سوریه اعتراف کرده بود.

وی صراحتا اعلام کرده بود که بحران سوریه در حال جذب چهره های القاعده در انگلیس است و رابطه تروریست های انگلیسی با گروه های شبه نظامی در خارج از کشور یکی از مهمترین تهدیدهایی است که بریتانیا با آن روبرو است.

بر اساس گزارش مرکز مطالعات رادیکالیزه شدن در دانشکده کینگ لندن، اغلب تروریست های انگلیسی حاضر در سوریه بین 20 تا 30 ساله بوده، تحصیلات دانشگاهی داشته و اصالتی پاکستانی-انگلیسی دارند.

علاوه بر آن 20 انگلیسی سودانی تبار نیز برای پیوستن به گروه های تروریستی حاضر در سوریه، این کشور اروپایی را ترک کرده اند.