420 بازداشتی‌ مخالف پوتین تفهیم اتهام شدند

پلیس روسیه در بزرگترین موج از دستگیری‌ها در دو سال گذشته، بیش از 400 معترض را که در یک راهپیمایی در مسکو روز دوشنبه بازداشت کرده بود، تفهیم اتهام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، معترضان در نزدیکی میدان سرخ اواخر روز دوشنبه و در حمایت از فعالانی جمع شده‌ بودند که به خاطر برگزاری آشوب‌های گسترده در مه 2012، صبح دوشنبه به زندان محکوم شدند.

پلیس مسکو 420 معترض را در اطراف میدان "مانژنایا" و خیابان‌های اطراف به اتهامات مختلف از جمله شرکت در یک راهپیمایی غیرقانونی و مقاومت در برابر پلیس بازداشت کرد. عفو بین‌الملل این بازداشت‌ها را محکوم کرد و گفت: خشونت مقام‌های روس و نقض آزادی بیان و تجمعات نشانی از کاهش ندارد.

بسیاری از بازداشتی‌ها اوایل روز دوشنبه نیز در یک راهپیمایی جداگانه بازداشت و همان روز در مقابل دادگاه مسکو آزاد شده بودند؛ دادگاهی که متهمان حضور در راهپیمایی مه 2012 علیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به حبس محکوم کرد.

بازداشت این افراد یک روز پس از اختتامیه بازی‌های المپیک زمستانی سوچی در جنوب روسیه صورت گرفت.

در میان افراد بازداشتی اواخر روز دوشنبه، دو تن از اعضای گروه موسیقی دختران مخالف پوتین نیز دیده می‌شوند که سال گذشته میلادی آزاد شدند. این دو به پرداخت جریمه یا تعهد برای انجام خدمات عمومی محکوم می‌شوند.

همچنین الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان و معترضان و نامزد انتخابات شهرداری مسکو در سال 2013 نیز توسط پلیس بازداشت و به چند مورد جرم نظیر بی‌اعتنایی به پلیس متهم شد که مجازات حداکثری 15 سال حبس را در پی دارد.

بوریس نمتسف، سیاستمدار مخالف و وزیر سابق کابینه دولت مسکو نیز به بی‌اعتنایی و عدم تبعیت از پلیس متهم شده است. هر دوی این افراد پس از یک شب بازداشت در اداره پلیس روز سه‌شنبه به دادگاه ناحیه‌ای تورسکوی منتقل شدند.

هفت تن از معترضان بازداشتی روز دوشنبه که روز سه‌شنبه در دادگاه حاضر شدند، به دو سال و نیم و چهار سال حبس محکوم شده‌اند در حالی که تنها یک زن بازداشتی به سه سال و سه ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

این فعالان به آشوب گسترده و خشونت فیزیکی علیه پلیس محکوم شده‌اند؛ اقدامی که توسط وکلا و حامیانشان مورد نکوهش قرار گرفته است.

در یک محاکمه جداگانه که روز سه‌شنبه صورت گرفت، دادگاهی در سوچی دو فعال محیط زیست را به عدم تبعیت از پلیس گناهکار شناخت. این دو در روز مراسم اختتامیه بازی‌های المپیک سوچی بازداشت شدند. یکی از این دو فعال به چهار روز حبس و دیگری به پرداخت جریمه 1000 روبلی (28 دلاری) محکوم شد. هر دوی این فعال محیط زیست اعضای گروه موسیقی دختران ضد پوتین را در بازی‌های المپیک مذکور همراهی می‌کردند.

انتهای پیام

کد N148578