سازمان ملل: سوریه صدر نشین آوارگان جهان است

سوريه

کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل در نشست روز سه شنبه مجمع عمومی این سازمان تاکید کرد: سوریه تقریبا بیشترین آمار آوارگان در جهان را دارد و تعداد این آوارگان هر روز در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سوریه نیوز، آنتونیو گوتیرس، کمیسیونر امور پناهندگان سازمان ملل در نشست مجمع عمومی این سازمان تاکید کرد: سوریه در حال حاضر تقریبا بیشترین آمار آوارگان در جهان را داراست و تعداد آوارگان سوری در آستانه عبور از آوارگان افغانی است که تعدادشان به 55 / 2 تن میلیون می‌رسد.

وی با بیان اینکه 5 / 2 میلیون سوری در حال حاضر در کشورهای همجوار سوریه به سر می‌برند، گفت: این بسیار ناراحت کننده است که کشوری که خود پیشتر آوارگانی از دیگر کشورها را می‌پذیرفت در حال حاضر مردمش مجبورند در خارج از کشور خود زندگی کنند.

گوتیرس خاطرنشان کرد: دیگر کشورها نیز بار سنگین آوارگان سوری را به دوش می‌کشند به طوری که 15 میلیون آواره در فرانسه، 32 میلیون در روسیه و 71 میلیون در آمریکا به سر می‌برند.

وی از دیگر کشورهای خارج از منطقه خاورمیانه خواست تا به آوارگان سوری اجازه دهند به این کشورها وارد شوند و همچنین حمایت‌های لازم را از آن‌ها به عمل آورند.

به گفته مسئولان سازمان ملل حدود 3 / 9 میلیون سوری یعنی معادل نیمی از ساکنان سوریه نیاز به کمک‌های فوری دارند و حدود 4 / 2 میلیون سوری به خارج از کشور به ویژه لبنان، اردن و ترکیه فرار کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N148502