وزیران خارجه انگلیس و امریکا : اوکراین نباید میدان نبرد شرق و غرب شود

انگلیس,امریکا

تهران - ایرنا- وزیران امورخارجه انگلیس و امریکا با بیان اینکه اوکراین نباید به میدان نبرد شرق و غرب تبدیل شود حمایت خود را از اوکراین پس از اعتراضات منجر به برکناری ˈ ویکتور یانوکوویچ ˈ رئیس جمهوری تحت حمایت مسکو اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ازواشنگتن، قدرت های جهان می کوشند تنش ها بر سر اوکراین را همزمان با دست به گریبان شدن مقامات موقت کی یف با تهدید فروپاشی اقتصادی و جدایی طلبی کاهش دهند.

ویلیام هیگ وزیر امورخارجه انگلیس پس از مذاکره با جان کری همتای امریکاییش حمایت خود را از یکپارچگی ارضی اوکراین از بیم تجزیه این کشور که مناسبات قوی با روسیه دارد اعلام کرد.

کری پس از ملاقات دو ساعته اش با هیگ در وزارت خارجه امریکا گفت :ˈ این یک بازی سراسر بی حاصل نیست ، این یک رویارویی غرب با شرق نیست .

وی افزود :ˈ این درباره مردم اوکراین بوده و اوکراینی ها در حال استفاده از حق خود در مورد آینده کشورشان هستند. ˈ

هیگ که قرار است به زودی از کی یف دیدار کند سخنان تاکید امیز یکسانی ایراد کرد و گفت :ˈ این کشوری است که نیاز به کمک مالی از بسیاری منابع از جمله روسیه دارد. ˈ

وی ادامه داد :ˈ این به معنای دور کردن آنان از روسیه نیست بلکه قادر ساختن آنان به استفاده از حق گزینش خود است . ˈ

هیگ در بیرون وزارت خارجه به خبرنگاران گفت :اوکراین باید ˈ بتواند شرایط آن را بپذیرد و اجرای اصلاحات اقتصادی حائز اهمیت است . ˈ

وزیر خارجه انگلیس افزود :با ˈ فرهنگ فساد غالب ˈ نیز باید برخورد شود تا جامعه بین الملل احساس کند که می تواند از اوکراین حمایت کند.

وی افزود :ˈ بدیهی است که فروپاشی اقتصادی اوکراین به نفع روسیه نیست و همچنین رویگردان شدن جهان از اوکراین نیز منافع روسیه را تامین نمی کند. ˈ

وی مصرانه از رهبران موقت اوکراین خواست یک دولت فراگیر تشکیل دهند .

مترجمام 1403/536
کد N148240