هشدار اوباما به کرزای در مورد خروج کامل آمریکا از افغانستان

اوباما به کرزای هشدار داد، ممکن است آمریکا تا پایان سال 2014 تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از وزارت دفاع این کشور خواسته است تا زمینه اجرای برنامه‌ها برای پایان ماموریت و خروج به موقع نیروهای این کشور از افغانستان تا در پایان سال جاری میلادی آماده کند. بر اساس این برنامه، هیچ سرباز آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی نخواهد ماند.

طبق اعلام کاخ سفید، واشنگتن کماکان مایل به امضای پیمان امنیتی دوجانبه با افغانستان و ایجاد زمینه‌ برای حضور محدود در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ از جمله ماموریت‌های آموزشی و مشورتی، همکاری با نیروهای افغان و جستجوی هسته‌های وابسته به القاعده در این کشور است. به دلیل همین علاقه‌مندی، آمریکا زمینه را برای امضای این موافقت‌نامه، در ماه‌های آینده باز می‌گذارد.

با این حال کاخ سفید اعلام کرد، هر اندازه که امضای این موافقت‌نامه به تاخیر بیافتد، احتمال خروج کامل نیروهای آمریکایی و یا کوچک‌تر و محدودتر بودن ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴، بیشتر می‌شود.

بی.بی.سی گزارش داد، بر اساس بیانیه کاخ سفید، اوباما به رییس‌جمهوری افغانستان گفت که کشورش از روند صلح با مخالفان مسلح و نیز برگزاری یک انتخابات شفاف، با اعتبار و مطابق با جدول زمانی از پیش تعیین شده، پشتیبانی می‌کند و در صورت لزوم با نیروهای افغان برای تامین امنیت انتخابات، همکاری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما به کرزای گفت، آمریکا تدابیری برای خارج کردن نظامیان خود از افغانستان در پایان ماموریت نیروهای ناتو در دسامبر آینده اندیشیده است اما در عین حال اگر قرارداد امنیتی امضا و دولت جدید افغانستان به همکاری با آمریکا در این زمینه متعهد شود، تعداد محدودی از نیروهای آمریکایی پس از سال 2014 در افغانستان باقی می‌مانند و این مسأله به نفع هر دو کشور است.

اوباما یادآور شد: این تعداد نیروی محدود، وظیفه آموزش، دادن مشاوره و کمک به نیروهای پلیس و امنیتی افغان و نیز جست‌وجو برای یافتن آخرین اعضای القاعده در افغانستان را عهده‌دار خواهند شد.

انتهای پیام

کد N148221