/سفر روحانی به هرمزگان/

رییس جمهور: حقوق حقه ما فقط دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نیست

سیاسی

رییس جمهور در ادامه اولین روز سفر استانی خود به استان هرمزگان در دیدار با علما، فضلا و طلاب اهل تسنن و تشیع استان هرمزگان اظهار کرد: حقوق حقه ما فقط دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نیست. تجارت آزاد، تعامل با دیگران، صادرات و واردات، حواله کردن پول و مسائل این چنینی حق ماست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس جمهور در بخشی از صحبت‌های خود گفت: اگر ما تا امروز موفقیتی کسب کرده‌ایم، این موفقیت در سایه قدرت ملی ماست.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت وحدت و اتحاد ملی در ایجاد قدرت ملی گفت: نقد، اشکالی ندارد. بیان انتقاد سازنده و دلسوزانه وظیفه و مفید است. اما در عین حال وقتی دیگران ببینند ما در دفاع از حقوق و اهداف خود یکپارچه هستیم، این بسیار تاثیرگذار است.

رییس جمهور در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه دشمنان ما به بهانه‌های مختلف خواستند که ما را از حقوق حقه خود بازدارند، گفت: این حقوق حقه فقط دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نیست. این فقط یک حق است. تجارت آزاد، تعامل با دیگران، صادرات و واردات، حواله کردن پول و مسائل اینچنینی حق ماست.

رییس جمهور با بیان اینکه دشمن می‌خواهد به صورت ظالمانه ما را با بهانه‌هایی از حقوق مختلف‌مان باز دارد و دولت تلاش دارد این بهانه‌ها را از دست دشمن بگیرد و اجازه ندهد که بهانه‌ها در دست آن‌ها باشد گفت: اگر ملت ایران به دنبال حقوق هسته‌ای خود هستند این را در راستای توسعه کشور می‌خواهند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه از همان روزهایی که بحث غنی‌سازی در کشور مطرح شد یعنی از سال 67 من در جریان مباحث آن بودم، گفت: اگرما می‌خواستیم به دنبال سلاح باشیم، نمی‌رفتیم با کشورهای مختلف در ارتباط با غنی‌سازی صحبت کنیم. کسانی که به دنبال سلاح رفتند در بحث غنی‌سازی نرفتند با کشورهای مختلف صحبت کنند و هیچ ساده‌لوحی این کار را نمی‌کند. اگر بخواهد بمب بسازد و به کشورهای مختلف بگوید به من فناوری بدهید.

وی با بیان اینکه ما برای دستیابی به این فناوری با شرق و غرب صحبت کردیم که به ما فناوری غنی‌سازی بدهند که سوخت هسته‌ای داشته باشیم، ولی آن‌ها به ما ندادند گفت: اگر ما می‌خواستیم که کار مخفی بکنیم، نمی‌رفتیم داد بزنیم و شروع می‌کردیم به کار مخفی کردن.

رییس جمهور با بیان اینکه ما به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم چرا که خلاف فقه و شرع مقدس ماست، گفت: ما به دنبال این بودیم که روی پای خود بایستیم و این فناوری (هسته‌ای) یک فناوری ارزشمند در دنیاست.

هیچ کاری بدون زیرساخت فرهنگی امکان‌پذیر نیست و اگر می‌خواهیم در اقتصاد قدمی رو به جلو برداریم باید به لحاظ فرهنگی، مردم ما آماده شوند.

رییس جمهور با اشاره به وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: ما تلاش داریم با شفاف‌سازی بیشتر در چارچوب مقررات بین‌المللی و با مذاکرات سازنده، با آن‌هایی که در مقاطعی برای ما مشکلات ایجاد کردند و این مشکلات بعضا ادامه دارد در مذاکراتی سازنده بتوانیم بر حق خود بیشتر تاکید کنیم چرا که این فناوری و استفاده از آن حق ماست.

رییس جمهور با بیان اینکه ما می‌خواهیم دنیا در اجرای این حق برای ما مزاحمت ایجاد نکند گفت:‌ در این راستا قدم اول را برداشتیم و در این قدم اول شما می‌بینید که در متن تفاهم بر غنی‌سازی در نطنز و فردو تاکید شده است و بحث بر سر آن است که گسترش آن تا چه اندازه باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه ما بر حق طبیعی و مسلم خود تاکید می‌کنیم و در عین حال ظلم‌های ناروایی که نسبت به ما بوده را برطرف می کنیم و فشارهای نابجا را نیز برطرف خواهیم کرد گفت: ما در قدم اول موفق بودیم و فعلا در مذاکرات قدم‌هایی که قابل پیش‌بینی بوده را برداشته‌ایم و امیدواریم در فرصت شش ماهه به توافقی برسیم که فشار از ما برداشته شود.

رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی گفت: هیچ کاری بدون زیرساخت فرهنگی امکان‌پذیر نیست و اگر می‌خواهیم در اقتصاد قدمی رو به جلو برداریم باید به لحاظ فرهنگی، مردم ما آماده شوند.

رییس جمهور ادامه در بحث اقتصاد، تنها مدیریت، سرمایه، کار و تلاش و قدم‌های مالی نیست. وجدان کاری و اخلاق کاری نیز نیاز داریم. به تلاش، کوشش و صبر نیاز داریم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه ما باید کشور را به پیش ببریم به نقش مردم اشاره کرد و گفت: همه کار را باید مردم انجام دهند و دولت خادم است و باید راه را باز کند.

وی خطاب به شرکت کنندگان در این مراسم گفت: فرهنگ هم در دست شما و نخبگان فرهنگی است مگر دولت می‌تواند مسائل فرهنگی را حل کند؟

ادامه دارد...

کد N148090