بشار الجعفری:

مخالف سوء استفاده از موضوعات بشردوستانه در سوریه هستیم

آفریقا و خاورمیانه

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با اشاره به سوء استفاده برخی کشورهای از موضوعات بشردوستانه در کشورش بر مخالفت دمشق با آن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، بشار الجعفری اعلام کرد: دولت سوریه بر حل بحران به دست خود سوری ها تاکید دارد و هیئت رسمی سوریه با نگاه مثبت وارد مذاکرات ژنو2 شد و با جدول پیشنهادی اخضر الابراهیمی نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه موافقت کرد و در راستای حل سیاسی بحران گام برداشت.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل بیان کرد: دولت سوریه از همه طرحها برای حل بحران استقبال می کند.برخی حق ندارند که به حوادث درناک در سوریه همانند موزه نگاه کنند و آن را مشابه فیلم های هالیودی بنگرند.

وی تاکید کرد: برخی کشورها از ابتدای بحران به جای کمک به ملت سوریه در راستای دامن زدن به بحران حرکت کرده اند.دولت سوریه مخالف استفاده ابزاری از سازمان ملل برای تحقق اهداف مورد برخی کشورها و نیز سوء استفاده از عامل انسانی برای دخالت در سوریه است.

الجعفری اعلام کرد: دولت سوریه نقش زیادی در کمکهای انسانی دارد در حالی که سازمان ملل و سازمانهای دیگر نقش کمتری دارند.دولت سوریه باوجود مشکلات فراوان این کار را انجام می دهد به ویژه مشکل گروه های مسلح.

وی افزود: کمکهای انسانی نباید سیاسی جلوه داده شود.امنیت بین المللی هم اکنون موضوعی است که به همه ارتباط دارد و تروریسم مرز نمی شناسد.تروریسم در سوریه را نمی توان انکار کرد و گروههای تروریستی مانع از حل بحران در سوریه می شوند.

الجعفری از شورای امنیت خواست که بررسی عمیق درباره علت تروریست در سوریه به ویژه تروریسم مورد حمایت عربستان سعودی،ترکیه و قطر به عمل آورد.