واکنشها به تحرکات جدید صهیونیستها در راستای یهودی سازی قدس

آفریقا و خاورمیانه

بررسی طرح یهودی سازی اماکن مذهبی قدس در پارلمان رژیم صهیونیستی اعتراضات گسترده ای را از سوی احزاب، گروه ها و مقامات مختلف در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، همزمان با آغاز بررسی طرح حاکمیت بر اماکن مذهبی قدس و مسجد الاقصی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) فلسطینی ها در محوطه مسجد الاقصی با برگزاری تظاهراتی اعتراض خود را به این مسئله اعلام کردند.

این تظاهرات با دخالت نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی به خشونت کشیده شد.

از سوی دیگر "نبیل فهمی"  وزیر خارجه مصر در این باره گفت اخبار موجود در خصوص بررسی طرح حاکمیت رژیم اسرائیل بر اماکن مقدسه قدس در کنست بسیار نگران کننده است.

وی ضمن هشدار نسبت به قدرت گرفتن جریان های تندرو درعرصه سیاسی و بازتاب های منفی آن در فلسطین از مقامات رژیم صهیونیستی خواست جریان تندرو را در میان اعضای کنست مهار کنند.

فهمی با تاکید بر این که قدس شرقی به عنوان پایتخت کشور فلسطین محسوب می شود اعلام کرد مسجدالاقصی و همه اماکن متعلق به آن جزء جدایی ناپذیر قدس شرقی هستند.

"جنبش امل" لبنان نیز در واکنش به این اقدام رژیم صهیونیستی از سازمان همکاری های اسلامی  و اتحادیه عرب خواست که در راستای ترغیب شورای امنیت جهت برگزاری یک نشست فوق العاده در این خصوص، اقدامات لازم را اتخاذ کنند.

این جنبش همچنین با انتشار بیانیه ای اقدامات خشونت آمیز نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی را در سرکوب تظاهرات فلسطینی ها در مسجدالاقصی محکوم کرد.

درهمین راستا، روسیا الیوم گزارش داد: حزب "جبهه العمل الاسلامی" شاخه سیاسی اخوان المسلمین اردن و از بارزترین احزاب مخالف این  کشور با انتشار بیانیه ای از دولت خواست معاهده صلح میان اردن و رژیم صهیونیستی موسوم به "وادی عربه" را که سالها پیش به امضا رسیده بود را لغو کند.

طرح قرار گرفتن اماکن مقدسه قدس تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی در راستای سیاست های یهودی سازی قدس، چندی پیش توسط حزب تندروی لیکود به کنست ارائه شد که بازتاب های متعددی را در پی داشته است.

چنانکه نمایندگان اردن طی هفته های گذشته در واکنش به این امر خواهان اعلام جنگ علیه رژیم صهیونیستی شدند.