ناتو گزینه صفر نظامی آمریکا در افغانستان را بررسی می‌کند

سیاسی

درحالیکه رئیس‌جمهوری آمریکا در حال بررسی "گزینه صفر" و خروج کاملا نیروهای آمریکایی از افغانستان است، وزرای دفاع ناتو برای مذاکره درباره حضور نظامی آتی خود در این کشور چهارشنبه دیدار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ناتو، این نشست حساس روز چهارشنبه در بروکسل در حالی رخ می‌دهد که واشنگتن بیش از پیش پذیرفته که حامد کرزای، رئیس‌جمهوری آمریکا بعید است تا توافقنامه امنیتی دو جانبه میان آمریکا و افغانستان را امضا کند. این توافقنامه به آمریکا اجازه می‌داد تا پس از سال 2014 میلادی نیز تعدادی از نیروهای خود را در افغانستان نگه دارد.

افغانستان قصد دارد تا آوریل سال جاری میلادی انتخابات ریاست جمهوری را برگزار و جانشین کرزای را انتخاب کند. اما با توجه به سیستم رای‌گیری دو دوره‌ای بعید به نظر می‌رسد که رهبر جدید این کشور تا پیش از پایان تابستان زمام امور را به دست گیرد.

تمامی نامزدهای ارشد انتخابات از این توافقنامه دو جانبه امنیتی حمایت می‌کنند اما تا زمانی که رئیس‌جمهوری جدید زمام امور را به دست گیرد، ناتو احتمالا چند ماه برای برنامه‌ریزی استقرار نیروهایش در سال 2015 میلادی وقت دارد.

در نتیجه کاخ سفید در حال بررسی این مساله است که آیا به فرماندهان ارتش خود دستور اجرای "گزینه صفر" را بدهد یا خیر که در آن صورت پس از سال 2014 میلادی آمریکا دیگر هیچ نیرویی در افغانستان نخواهد داشت.

مقام‌های نظامی موافقند که نشست قریب‌الوقوع ناتو بیانگر لحظه کلیدی در کلنجار با کرزای است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: بدون شک مسائل مربوط به آینده ماموریت ناتو در بروکسل به بحث گذاشته می‌شود که شامل چالش‌های قهقرایی و موضع اجباری تمامی متحدان خواهد بود. بارها گفتیم که باید هر چه سریع‌تر توافق امنیتی دو جانبه امضا شود. بدون آن ما باید خروج تمامی نیروهایمان را تا پایان سال جاری میلادی آغاز کنیم. من هیچ چارچوب زمانی برای این مساله تعیین نمی‌کنم. ما می‌خواهیم که این توافقنامه هر چه سریعتر امضا شود.

درونمای خروج کامل آمریکا از افغانستان بدون تضمین ادامه نقش مقابله با تروریسم خطرات بسیاری برای کاخ سفید به همراه دارد چرا که آمریکا 13 سال برای این جنگ وقت گذاشته و 2000 سرباز برای تلاش در راستای ثبات این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

رنگین دادفرسپنتا، مشاور امنیت ملی کرزای به پارلمان هشدار داده که اگر این توافقنامه امضا نشود، افغانستان به دست گرگ‌ها می‌افتد.

انتهای پیام

کد N147583