معترضان ضد اوباما در فیلیپین با پلیس درگیر شدند

ماموران پلیس فیلیپین امروز (سه‌شنبه) با حدود 300 معترض که مخالف سفر برنامه‌ریزی شده رئیس‌جمهوری آمریکا و تداوم حضور نظامی واشنگتن در کشورشان هستند، در پایتخت درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس ضد شورش در سراسر مسیر سفارت آمریکا در مانیل، پایتخت فیلیپین سپر به دست ایستاده بودند و معترضان آنها را به عقب هل می‌دادند؛ اقدامی که باعث شد پلیس برای تلافی با باتوم به معترضان حمله کند.

معترضان در مقابل سفارت آمریکا به همراه فدراسیون "کارگران جنبش اول مه" پلاکاردهایی به دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود "نیروهای آمریکا هم‌اکنون از فیلیپین خارج شوید" و "از اوباما در این کشور استقبال نمی‌شود." هیچ بازداشتی و هیچ جراحت جدی گزارش نشده است.

حدود 500 سرباز ‌آمریکا در جنوب این کشور مستقر هستند و آموزش "مقابله با تروریسم" را از سال 2002 میلادی برای نیروهای فیلیپین برگزار می‌کنند. معترضان می‌گویند، حضور نیروهای آمریکایی نقض تمامیت ارضی فیلیپین است. قانون اساسی فیلیپین تنها بر اساس امضای توافقنامه اجازه پایگاه‌های نظامی خارجی در این کشور را می‌دهد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد در آوریل سال جاری میلادی به عنوان بخشی از سفر آسیایی‌اش به فیلیپین برود. وی در جریان این سفر به ژاپن، کره جنوبی و مالزی هم خواهد رفت تا روابط دیپلماتیک و اقتصادی واشنگتن با متحدانش در این منطقه را تقویت کند.

المر لیبور، رئییس فدراسیون کارگر فیلیپین گفت، این اعتراض به دلیل نشان دادن مخالفت با "توطئه" میان دولت‌های واشنگتن و مانیل برای حفظ نیروهای آمریکایی در این کشور است.

چین و فیلیپین که یکی از ضعیف‌ترین ارتش‌ها در آسیا را دارد، ادعاهای مخالفی نسبت به بخش‌های دریای چین جنوبی دارند.

حدود یک قرن حضور نظامی آمریکا در فیلیپین در سال 1992 میلادی پایان یافت. با این حال هر دو طرف هفت سال بعد توافقنامه "نیروهای میهمان" را امضا کردند که اجازه حضور محدود نیروهای آمریکایی آن هم در جنوب کشور را می‌داد.

مذاکرات درباره یک توافقنامه جدید دفاعی سال گذشته میلادی آغاز شد که اجازه می‌داد تعداد بیشتری از نیروهای آمریکایی به طور موقت به کمپ‌های نظامی فیلیپین دسترسی داشته باشند و هواپیما، کشتی و تجهیزات دیگر به آنجا بیاورند.

انتهای پیام

کد N147446