بیانیه هیأت داوران سی‌وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کشور

هیأت داوران سی وششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، همرمان با برگزاری مراسم اختتامیه بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل این بیانیه بدین شرح است:

«ان هذا القرآن یهدی للتی اقوم و یبشر المومنین الذین یعملون الصالحات ان لهم اجرأ کریم

حمد و ستایش خداوندی را سزاست که نعمت هدایت خود را در قالب معجزه جاویدش قرآن کریم بر انسان‌ها ارزانی داشت. خالصانه‌ترین درودها بر پیامبر رحمت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی و خاندان طاهرینش صلوات الله علیهم اجمعین که هدایت گران بشریت بسوی سعادت و رستگاری واقعی هستند. اکنون که دیگر بار شاهد برگزاری و اختتام یکی از مهمترین رویدادهای قرآنی کشور در قالب سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در شهری که بنابه فرموده رهبر عزیزمان حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) سومین حرم اهل بیت (ع) در میهن اسلامی‌مان را همچون نگینی درخشان در خود جای داده و جایگاه فرهنگ، هنر، ادب آن شهره آفاق است.

هیأت داوران این دوره از مسابقات بر خود لازم می‌داند، مواردی چند را به استحضار حضار گرامی برساند:

1- این دوره از مسابقات در حالی به سرانجام خود رسید که شاهد مهمان نوازی مسئولان، مدیران و مردم خون گرم و دوست داشتنی این استان از نخبگان و منتخبین قرآنی کشور بودیم. میهمان نوازی که موجب رقم خوردن اوقات بسیار خاطره انگیزی برای مهمانان قرآنی گردیده و همه، را وا می‌دارد تا در حق مردمان این دیار دعای لسان الغیب حضرت حافظ را قالب این بیت شیرین زمزمه نماییم که

خوشا شیراز و وضع بی مثالش خداوندا نگهدار از زوالش

2- به نظر ما بارزترین جلوه این دوره از مسابقات علاوه بر برگزاری بسیار خوب و منظم آن را می‌توان حضور پر شور و پر رنگ مردم این استان در محل برگزاری این مسابقات و همچنین استقبال آنها از ده‌ها محفل قرآنی که همزمان در ایام برگزاری در سرتاسر استان با حضور قاریان بین المللی داخلی و خارجی برپا شد، دانست.

3- هیئت داوران بر این باورست که رقابت بسیار نزدیک و تنگاتنگی که بین متسابقین رشته حفظ در این دوره شاهد بودیم نشان از رشد کیفی و کمی حفظ قرآن در سرتاسر کشور دارد و این توفیق حاصل نشده مگر با عمل به سفارشات و تاکیدات مقام معظم رهبری (حفظه الله)، در طی سالیان گذشته مبنی بر ایجاد عزم ملی در خصوص نهضت حفظ قرآن کریم.

4- این دوره در حالی به پایان رسید که شاهد حضور نمایندگان برخی از استانها در مراحل نیمه نهایی و نهایی رشته‌های قرائت و حفظ بودیم که پیش از این کمتر نامی از آنان دیده می‌شد، چنین موضوعی حاکی از ارتقاء سطح فنی این استان‌ها و نیز توسعه گستره جغرافیایی تلاوت و حفظ قرآن در سطح کشور است.

بی شک چنین مهمی مرهون ایجاد تغییرات و بکارگیری تدابیر نو و طرح‌های جدید در روند برگزاری مسابقات از نقطه نظر فنی و تخصصی در طی سه سال گذشته توسط مرکز امور قرآنی سازمان محترم اوقاف و امور خیریه بوده است. اما به نظر می‌رسد کماکان نیاز به ادامه این تدابیر و استفاده از طرح‌های جدید و تجدید نظر در برخی از بخش‌ها وجود داشته باشد. هیئت داوران به مسئولان محترم برگزاری مسابقات پیشنهاد می‌نماید تا به منظور نیل به عدالت هر چه بیشتر و پویایی مستمر مسابقات در آینده اقدام به تشکیل جلسات کارشناسی با حضور اساتید، داوران، قاریان و صاحب نظران در خصوص شکل و محتوای مسابقات، وضع قوانین و آیین نامه‌های پیشرفته‌تر و کارآمدتر بنماید.

در پایان بار دیگر از کلیه خدمتگزاران به قرآن کریم، دست اندرکاران برگزاری این دوره از مسابقات به ویژه نماینده محترم ولی فقیه و ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه نماینده محترم ولی فقیه در استان، استاندار گرامی، مدیران ارشد و اهالی خوب این استان کمال تشکر و امتنان را داریم.

هیئت داوران سی و ششمین دوره مساباقت قرآن کریم

شیراز- 6/12/92 »

انتهای پیام

کد N147380