اوباما با توافق هسته‌ای آمریکا - ویتنام موافقت کرد

سیاسی

رییس جمهور آمریکا به توافق هسته‌ای غیر نظامی کشورش با ویتنام چراغ سبز نشان داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه صدای روسیه، این توافق راه را برای فروش راکتورها و مواد هسته‌ای از جانب آمریکا به ویتنام هموار می کند.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا معتقد است که صادرات راکتورها و مواد هسته‌ای ساخت آمریکا خطری را متوجه امنیت آمریکا نخواهد کرد.

این سند قرار است برای تصویب به کنگره آمریکا برود و کنگره 90 روز زمان دارد تا آن را بررسی کند.

براساس قوانین مربوط به آژانس هسته‌ای آمریکا، کشور ویتنام باید همه تدابیر امنیتی طبق استانداردهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تامین کند.

برای یک کشور غیر هسته‌ای نظیر ویتنام، چنین چیزی به این معنی خواهد بود که هیچ یک از اقلام صادر شده از سوی آمریکا نمی تواند برای مقاصد نظامی و یا ساخت بمب هسته‌ای استفاده شود.

ویتنام نیز به نوبه خود باید توافق کند که بدون تایید قبلی اقدام به احداث سایت‌های غنی سازی و بازپروری هسته‌ای نکند و باید برای طرح ذخیره پلوتونیوم و اورانیوم غنی شده سطح بالا تایید به دست آورد.

اوباما در یادداشت خود که به وزارتخانه‌های انرژی و امور خارجه آمریکا فرستاده عنوان کرد: من تعیین کرده‌ام اجرای این توافق انجام خواهد شد و هیچ خطری را متوجه امنیت آمریکا نخواهد کرد.

ویتنام در ماه دسامبر گذشته یک توافق هسته‌ای را با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امضا کرد. روسیه یک وام دولتی به ارزش هشت میلیارد دلار اعطا کرده تا نخستین نیروگاه هسته‌ای در ویتنام که نیاز روز افزونی به انرژی دارد، ساخته شود.

انتهای پیام

کد N147296