آغاز ثبت نام انتخابات نامزدهای ریاست جمهوری اوکراین

انتخابات ریاست جمهوری

تهران-ایرنا- رییس کمیسیون مرکزی انتخابات اوکراین آغاز ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری این کشور را از روز سه شنبه (25 فوریه/ 6 اسفند) اعلام کرد.

بگزارش خبرگزاری ˈاینترفاکسˈ ˈمیخائیل آخندوفسکیˈ در مصاحبه ای با این خبرگزاری با اشاره به اظهارات شماری از سیاستمداران مبنی بر لزوم تغییر ترکیب اعضای کمیسیون انتخابات گفت:مطمئنم نتایج انتخابات که با فعالیت های این کمیسیون به دست خواهد آمد برای همه مردم اوکراین قابل قبول است.

ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در حالی آغاز می شود که ˈالکساندر تورچینوفˈ کفیل ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد: تشکیل دولت موقت اوکراین که قرار بود امروز انجام شود به تعویق افتاده و روز پنجشنبه (8 اسفند) تشکیل خواهد شد.

کفیل ریاست جمهوری اوکراین بدون ذکر دلایل به تعویق افتادن تشکیل دولت، افزود: از رهبران فراکسیون ها و گروه های پارلمانی می خواهم روز پنجشنبه تسلیم نتیجه آرا در پارلمان باشند.

اوکراین 46 میلیون نفری از اواخر نوامبر سال گذشته میلادی (آبان/آذر 1392) به دلیل خودداری یانوکوویچ از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا، صحنه ناآرامی های گسترده بوده است.

بحران سیاسی در اوکراین از سه شنبه گذشته به دنبال بروز تشدید خشونت در اعتراضات مردمی همچنین افشای خبر فرار یانوکوویچ از روز شنبه هفته جاری به شهر ˈخارکفˈ در شرق این کشور و تلاش نافرجام وی برای خروج از کشور از فرودگاه شهر ˈدونتسکˈ وارد مرحله جدیدی شد.

شدیدترین و خونبارترین درگیری ها از 20 فوریه (اول اسفند ماه) آغاز شد و دو روز ادامه داشت که در جریان آن 82 نفر کشته و نزدیک به 600 تن مجروح شدند.

در پی استعفای ˈولادیمیر ریباکˈ رییس مجلس این کشور، ˈآلکساندر تورچینوفˈ از سران حزب ˈباتکیفشیناˈ به رهبری ˈیولیا تیموشنکوˈ نخست وزیر سابق، روز یکشنبه (4 اسفند) با 288 رای نمایندگان این مجلس به کفالت ریاست جمهوری اوکراین انتخاب شد.

اروپام**9157**1856
کد N147266