توصیه کاترین اشتون به روسیه

ایسنا نوشت:

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) گفت: روسیه باید همچون یک همسایه خوب در قبال اوکراین رفتار کند و اجازه دهد تا کی‌یف نسبت به راهی که پس از سه ماه ناآرامی و درگیری انتخاب کرده، رو به جلو پیش برود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، "کاترین اشتون"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از زمان سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین نخستین مقام خارجی ارشدی است که به کی‌یف سفر کرده، گفت: اتحادیه اروپا لزوم روابط قوی میان روسیه و اوکراین را درک می‌کند اما مسکو باید تمامیت ارضی اوکراین را درک کند.

وی ضمن ابراز حمایت از رهبران جدید اوکراین در کنفرانسی خبری به آنها تاکید کرد تا یک دولت فراگیر تشکیل داده و بر حل مشکلات کوتاه مدت این کشور تمرکز کند.

وی به جزئیات کمک مالی خارجی هیچ اشاره‌ای نکرد و گفت: اتحادیه اروپا با صندوق بین‌المللی پول رایزنی می‌کند اما این صندوق تصمیمات خود را در رابطه با این مساله اتخاذ خواهد کرد.

اشتون همچنین افزود: اتحادیه اروپا در حال مذاکره درباره احتمال اعطای وام‌های کوتاه مدت و بلند مدت به اوکراین است. این اتحادیه عملا با شرکای خود در رابطه با ایجاد راه‌هایی برای کمک به غلبه بر چالش‌های اقتصادی اوکراین رایزنی می‌کند.

52261

کد N147250