تاکید یک مقام قضایی بر نقش کارشناسان رسمی دادگستری

سیاسی

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: کارشناسان نقش مهمی در مهندسی پرونده‌های قضایی دارند.

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: کارشناسان نقش مهمی در مهندسی پرونده‌های قضایی دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، حجت‌الاسلام علی توکلی در آیین تحلیف 19 نفر از کارشناسان رسمی جدیدالورود کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان کرمان، افزود: قضات به دلیل اطلاع نداشتن از همه حوزه‌ها بر اساس قانون از نظرات کارشناسان استفاده و بنا بر اعتماد به نظر کارشناسان اقدام به صدور رای می‌کنند.

وی اظهار کرد: کارشناسان شایستگی همکاری با دستگاه قضایی را پیدا کرده‌اند که ارزشمند است و باید از آن حفاظت و حراست شود.

وی با اشاره به اینکه از صلاحیت و نظرات فنی و حرفه‌ای کارشناسان در رسیدگی به پرونده‌های قضایی استفاده می‌شود، تصریح کرد: کارشناسان باید نسبت به حفظ این صلاحیت توجه لازم را داشته باشند و نگذارند لطمه‌ای به آن وارد شود.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه کارشناسان برای مراقبت از جایگاه و اعتماد عمومی نسبت به خود همواره باید حساس باشند، عنوان کرد: خداترسی، شجاعت و تمطیع نشدن از جمله ابزار و لوازم مورد استفاده کارشناسان در این راه است.

وی خطاب به کارشناسان جدید‌الورود اظهار کرد: اگر از خدا بترسید، نظرات خود را در بحث‌های کارشناسی درست و واقعی می‌نویسید و با شجاعت حق را نوشته و نظر خود را ارایه می دهید.

توکلی گفت: در بحث کارشناسی‌های گروهی و ارجاع پرونده‌ها به هیات کارشناسی باید تک تک کارشناسان از نزدیک موضوع را مورد بررسی قرار دهند.

وی خطاب به هیات مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری نیز گفت: سعی کنید با معرفی کارشناسان خبره و خوشنام برای کارشناسان تازه وارد، الگوسازی کنید.

وی با اشاره به کارشناسان مباحث منابع طبیعی و معدن تاکید کرد: در این دو حوزه باید بسیار دقیق باشید و از نزدیک پرونده را خوب مطالعه و سعی کنید نظر کارشناسی شما به ضرر دولت و مردم نباشد و هر کسی به حق قانونی خود دست یابد.

انتهای پیام

کد N147062