مقام آمریکایی استقرار پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین را درتاجیکستان رد کرد

آمریکا

دوشنبه - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی اخبار مربوط به تصمیم واشنگتن برای استقرار پایگاه هواپیماهای بدون سرنشین در خاک تاجیکستان و برخی کشورهای آسیای مرکزی را تکذیب کرد.

رسانه های تاجیکستان اخیرا به نقل از رسانه های آمریکایی در خبری نوشتند که «آمریکا در حال تعیین کشوری در آسیای مرکزی برای استقرار پایگاه هواپیما های بدون سرنشین است».

در خبر این رسانه ها نام «تاجیکستان» به عنوان یکی از کشورهایی که آمریکا قصد دارد در خاک آن برای خود پایگاه استقرار هواپیماهای بدون سرنشین تاسیس کند، ذکر شده است.

«ریچارد هاگلند» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی روز سه شنبه در گفت و گو با رسانه های محلی تاجیک گفت: اخبار منتشر شده در این مورد ناصحیح است و سفر من به تاجیکستان به این موضوع ربطی ندارد.

این مقام آمریکایی روابط با تاجیکستان را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: نقش تاجیکستان در تامین امنیت منطقه، به خصوص افغانستان کلیدی است.

وی با اشاره به خروج نیرو های ناتو از افغانستان تاکید کرد: نیروهای ناتو و آمریکایی به طور کامل از افغانستان بیرون نخواهد رفت و در زمینه حفاظت مرز تاجیکستان و افغانستان کمک هایی ارائه خواهد شد.

هاگلند همچنین گفت: غرب و آمریکا در اعتراضات اکراین نقشی ندارد، بلکه اتحادیه اروپا و آمریکا برای انجام مذاکرات میان طرفین کمک و مساعدت می کند.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی و سفیر سابق آمریکا در تاجیکستان سه روز پیش به تاجیکستان سفر کرد و با مقامات بلندپایه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

آساق**ه.ص**1663**1545
کد N146417