درگیری‌های شدید در فلوجه پس از پایان ضرب‌الاجل ارتش عراق

ایسنا نوشت:

منابع عراقی از وقوع درگیری‌های شدید میان ارتش و افراد مسلح در شهر فلوجه خبر دادند؛ این در حالی است که رهبر فهرست العراقیه انتخاب گزینه نظامی برای حل و فصل خشونت‌ها در فلوجه را بعید دانسته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری اسکای نیوز عربی گزارش داد: پس از پایان مهلت ارتش عراق برای خاتمه دادن به بحران در استان الانبار، درگیری‌های شدیدی میان ارتش عراق و افراد مسلح در جنوب شرق شهر فلوجه رخ داد. این درگیری‌ها در نزدیکی روستای البوحاتم در مسیر عامریه در فلوجه آغاز شد.

در همین حال عشایر شهر فلوجه نسبت به هرگونه تحرک ارتش عراق علیه این شهر هشدار دادند. نیروهای ارتش و پلیس عراق مسیرهای اصلی و فرعی میان الرمادی و فلوجه را بسته‌اند.

محمد العسگری، مشاور رسانه‌ای وزیر دفاع عراق در این باره اعلام کرد: نیروهای ارتش و پلیس راه‌های ارتباطی میان الرمادی و فلوجه را بسته و ایست‌های بازرسی‌ در پل‌ها، گذرگاه‌ها و مناطق صحرایی را افزایش داده‌اند و قایق‌های گشت‌زنی نیز با حمایت عشایر در رود فرات و دریاچه‌های اطراف شهر مستقر شده‌ است.

العسگری اعلام کرد که مسئولان محلی استان الانبار به شکل رسمی پاسخی درباره نتایج مذاکرات میان عشایر فلوجه و گروه موسوم به دولت اسلامی، به وزارت دفاع عراق ارائه نداده‌اند.

پیشتر مسئولان محلی الانبار دو طرح برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران فلوجه ارائه داده بودند.

این طرح‌ها موافقت دولت عراق و حمایت بیشتر عشایر فلوجه را به دنبال داشت اما دولت اسلامی به شکل قاطع با آنها مخالفت کرد.

در همین حال ایاد علاوی، رهبر فهرست العراقیه و نخست وزیر اسبق عراق متوصل شدن به گزینه نظامی برای حل و فصل درگیری‌ها در فلوجه را بعید دانسته و از طولانی شدن مدت درگیری‌های مسلحانه در الانبار با اعضای القاعده اظهار تعجب کرد.

وی گفت: مشکل با گروهک‌های تروریستی و تندرو تنها با حمایت عشایر از دولت عراق حل و فصل می‌شود که این امر در سال 2005 نیز اتفاق افتاده بود.

اسامه النجیفی، رئیس پارلمان عراق نیز تاکید کرد، تروریسمی که عراق با آن مواجه است صرفا از طریق امنیتی حل و فصل نمی‌شود بلکه باید از راهکارهای سیاسی برای حل آن استفاده کرد.

النجیفی از دولت عراق خواست تا به تعهدات خود در قبال ساکنان الانبار از جمله صدور قانون عفو مردم این استان، پایبند باشد

5252

کد N146406