آغاز تجارت تسلیحاتی ژاپن و نگرانی های چین

چین,ژاپن

پکن - ایرنا - تصویب نخستین لایحه تجارت قانونی تسلیحات در ژاپن بیش از هر کشور دیگری چین را آزرده خاطر کرد.

به گزارش ایرنا، کابینه ژاپن روزسه شنبه این لایحه را که پیشتر چین به آن اعتراض کرده بود به تصویب رساند تا در اختیار مجلس قرار دهد.

این لایحه در چارچوب پیمان تجارت تسلیحاتی سازمان ملل به تصویب رسیده است.

این اقدام ژاپن از دیدگاه خبرگزاری کیودو به معنای باز شدن دست دولت در مبادله تسلیحات متعارف، تانک، جنگنده، ناوشکن و اسلحه های کوچک است.

البته این مقررات تا زمانی که 50 کشور آن را تصویب نکنند لازم الاجرا نمی شود و تاکنون 11 کشور آن را به تصویب رسانده اند. براساس این لایحه اگر خرید و فروش این تسلیحات خطر افزایش اقدامات تروریستی را به دنبال داشته باشد ممنوعیت معاملاتی در نظر گرفته است.

برخی رسانه ها اعلام کرده اند در داخل ژاپن نیز با این کار دولت مخالفت شده است.

چین پیشتر اعلام کرده بود که ژاپن با تغییر در سیاست های دفاعی و نظامی خود در تلاش است فراتر از مرزهایش فعالیت نظامی انجام داده و در صورت لزوم خارج از ژاپن و در محدوده بین المللی وارد عملیات شود، اقدامی که تاکنون برای دولت ممنوع بوده است.

همزمان با این اقدامات چین هشدار داد که ژاپن با حرکت های نظامی منطقه را ناآرام نکند.

در چنین وضعیتی اعلام شده است که هر آن احتمال رویارویی کشتی های چینی و ژاپنی در دریای شرقی چین وجود دارد. دولت ژاپن در حالی این لایحه را تصویب کرده و قصد دارد آن را خرداد ماه در اختیار مجلس قرار دهد که چین بر فراز دریای شرقی منطقه شناسایی دفاعی ایجاد کرده است.

دو کشور بر سر مالکیت برخی از جزایر این منطقه اختلاف نظر دارند. این اختلافات بحدی جدی است که رهبران چین گفته اند حاضر به ملاقات با همتایان ژاپنی خود نیستند.

چالش میان دو کشور به آب های منطقه نیز کشیده شده است و اخیرا ژاپنی ها یک کشتی چینی را که گفته شد وارد آبهای آن کشور شده است توقیف و بعد از مدتی آزاد کردند.

با این وصف چین می گوید که آب های دریای شرقی متعلق به این کشور است و کشتی هایش را بار دیگر برای گشت زنی وارد منطقه کرده است.

روابط چین و ژاپن در تیره ترین دوران تاریخی گرفتار شده است و همزمان دو کشور بر مواضع خود که بخش هایی از آن تهدیدهای نظامی متقابل است پافشاری می کنند.

دولت ژاپن کوشیده است اختلافات دو کشور را بین المللی کند، اما چین با ورود آمریکا و دیگر کشورها به مسایلی که به گفته پکن جز اختلافات همسایگان است، مخالفت می کند.

آساق ** 2100 **1611
کد N146282