تنش های سیاسی و آینده اقتصادی تایلند/ 15 میلیارد دلار زیان سه ماهه

تنش

کوالالامپور – ایرنا – اقتصاد تایلند از تنش های سیاسی چهار ماهه این کشور و تعطیلی وزارتخانه ها و ادارات در پایتخت بیش از 15 میلیارد و 70 میلیون دلار زیان دیده است.

به گزارش ایرنا، از زمان آغاز ناآرامی ها و اعتراض ها در تایلند در آبان ماه گذشته بسیاری از فعالیت های عادی اقتصادی دولت فلج شده است.

از آن زمان تاکنون برنامه های اقتصادی در این کشور جنوب شرق آسیا به دلیل محدودیت قدرت دولت موقت محدود شده است. این وضعیت و تنش های سیاسی که منجر به خونریزی و عدم امنیت در پایتخت و برخی شهرهای دیگر شده است نگرانی ها را درباره بحران اقتصادی گسترده در تایلند به وجود آورده است.

ˈانوسورن تامجایˈ رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه ˈرانگسیتˈ تایلند روز سه شنبه اعلام کرد میزان زیان تایلند از این تنش های سیاسی که تاکنون 15 میلیارد و 70 میلیون دلار بوده می تواند به بیش از 30 میلیارد و 770 میلیون دلار برسد.

وی پیش بینی کرد که اعتراضات و تجمعات اواخر سال گذشته میلادی سرعت رشد اقتصادی تایلند را در سه ماهه نخست و دوم سال جاری میلادی با کاهش مواجه کند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است که رشد اقتصادی تایلند در نیمه نخست سال جاری میلادی تنها نیم درصد خواهد بود اما در نیمه دوم سال امکان کاهش رشد اقتصادی به پایین تر نیم درصد نیز وجود دارد.

این رییس دانشکده اقتصاد تایلند گفت در صورتی که انتخابات عمومی در ماه آوریل (فروردین 93) برگزار، دولت جدید تشکیل و بحران سیاسی با غلبه بر خشونت ها پایان یابد امکان رسیدن رشد اقتصادی تایلند به دو و نیم درصد وجود دارد.

ˈ با ادامه خشونت ها و تنش های سیاسی بودجه سال 2015 نیز با تاخیر مواجه می شود و در صورت انجام کودتا نیز هرج و مرج بوجود می آید و بحران اقتصادی با رشد اقتصادی نیم درصد بوقوع می پیوندد.ˈ

وی گفت که با وجود بهبود قابل توجه در اقتصاد جهانی و رشد صادرات تایلند، اثرات منفی این تنش ها را می توان در صنعت گردشگری احساس کرد. هم اکنون پرداخت بدهی دولت به برنجکاران و کشاورزان نیز به تعویق افتاده است.

این کارشناس اقتصادی تایلند هشدار داد که اگر دولت بر تنش های سیاسی غلبه نکند سال 2014 می تواند آغاز یک دهه رکود اقتصادی تایلند باشد.

برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند در صورت ادامه اعتراضات در تایلند صنعت گردشگری این کشور یک میلیارد و 600 میلیون دلار ضرر می دهد.

طی مدت ناآرامی ها حدود 900 هزار نفر در مقایسه با دوران سال قبل از آن کمتر گردشگر به تایلند سفر کرده اند.

تایلند در سال گذشته میلادی میزبان بیش از 26 میلیون گردشگر بود و تا قبل از بحران سیاسی اخیر نیز پیش بینی می شد در سال جاری میلادی میزبان 28 میلیون گردشگر باشد.

آساق**د.م**1611
کد N146214