کاخ سفید: یانوکوویچ دیگر رئیس‌جمهور اوکراین نیست

در حالی که حمایت غرب از مقامات جدید اوکراین رو به افزایش است، دولت آمریکا اعلام کرد که دیگر ویکتور یانوکوویچ را رئیس‌جمهور اوکراین نمی‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، جی کارنی، سخنگوی اصلی کاخ سفید در این خصوص گفت: هر چند ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری برکنار شده اوکراین در یک انتخابات دموکراتیک به قدرت رسیده بود اما اقدامات او مشروعیتش را از بین برده و دیگر رئیس‌جمهور این کشور نیست.

اما جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجی ‌آمریکا نیز علاوه بر ترغیب کنگره این کشور به تصویب فوری کمک آمریکا به اوکراین، از روسیه خواست تا از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در اوکراین حمایت کرده و تصور نکند که از آینده این کشور کنار رفته است.

مقامات آمریکا اعلام کردند که صندوق بین‌المللی پول قصد دارد یک بسته کمکی به ارزش 15 میلیارد دلار برای کمک به ثبات دولت انتقالی اوکراین ارائه دهند. جی کارنی عنوان کرد که آمریکا نیز برای تقویت ثبات اقتصادی اوکراین مبالغی را کمک خواهد کرد.

اعتراضات کی‌یف پس از خودداری یانوکوویچ از امضای قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا آغاز شده و سپس شدت گرفت.

از سوی دیگر به گفته منابع آگاه جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه با ایرالکی ماریباشویلی، نخست‌وزیر گرجستان و دیگر رهبران جمهوری‌های شوروی سابق که با مشکلاتی مشابه روبرو هستند در خصوص امنیت منطقه گفتگو کرد.

انتهای پیام

کد N146161