اعتراض نادران به افزایش درآمدهای مالیاتی استان تهران/مالیات اصناف و بازرگانان افزایش می یابد

مجلس

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در اعتراض به افزایش درآمدهای مالیاتی استان تهران در جداول بودجه گفت: بر اساس جدول بودجه درآمدهای مالیاتی تعدادی از استان ها کاهش یافته و به جای آن درآمد مالیاتی استان تهران افزایش یافته که این امر اجحاف به شهرستانهای استان تهران واصناف و بازرگانان است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس با اعلام تذکر آئین نامه ای به روند تصویب جداول بودجه در مجلس اعتراض کرد.

نائب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس در تشریح روند بررسی این جداول در کمیسیون تلفیق گفت: ریاست مجلس جداول بودجه را به کمیسیون تلفیق ارجاع داد تا همه موارد بررسی شود، آقای عبدالهی ضوابطی را برای تصویب این جداول آوردند که همه امضا کردیم تا بر اساس آن جداول به تصویب برسد.

وی ادامه داد: بر این اساس مقرر شد 6 نفر از اعضای هیأت رئیسه و 4 نفر از اعضای کمیسیون تلفیق تمام مواد جداول بودجه را با ضوابطی که کمیسیون تصویب کرده تطبیق دهند تا اگر اتفاق آراء داشتند تصویب کنند.

نادران افزود: 10 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اتاق آقای ابوترابی حضور یافتند، در این اتاق باز بود غیر از اعضای تلفیق نیز حدود 10 نفر دیگر در آن جلسه حاضر شدند و هر فرد دیگر که می خواست می تواند در آن جلسه حضور یابد اما متاسفانه در مطبوعات نوشته شد پشت درهای بسته درخصوص جداول بودجه تصمیم گیری شده، اما بر خلاف سالهای گذشته که همیشه پشت درهای بسته جداول بررسی می شد امسال کاملاً شفاف موضوع بررسی شد.

نماینده مردم تهران یادآور شد: در آن جلسه اعضای هیأت رئیسه و کمیسیون تلفیق در چند مورد اتفاق آرا پپیدا نکردند از جمله درمورد درآمدهای استانی، صبح روز بعد در کمیسیون تلیفق عین مطلب گزارش شد به درآمدهای استان ها که رسیدیم دو نظر مطرح شد اول بازگشت به لایحه دولت که 20 نفر از 31 نفر به آن رأی مثبت دادند و همچنین بازگشت به جدولی که مرجع تنظیمش مشخص نیست و کمیسیون اطلاع نداشت به همین دلیل نسبت به آن فهرست اعضای کمیسیون آبستراکسیون کردند و این لیست فقط 6 رای آورد.

نادران با تأکید بر اینکه حرمت امام زاده را باید متولی آن نگه دارد گفت: این فرآیند بر خلاف رویه قانونی بود.

وی در توضیح محتوای این جداول گفت: از لحاظ محتوایی با تصویب این جدول درآمدهای مالیاتی تعدادی از استانها کاهش یافته و روی استان تهران گذاشته شده که این عمل اجهاف به شهرستان های استان تهران است چون نمی تواند این سقف درآمدی را تأمین کرده و خسارت می بینند.

وی ادامه داد: اصناف و بازرگانان تهران نیز مجبور می شوند با فشار سازمان مالیاتی، مالیات بپردازند که ظلمی مضاعف است و در پایان به دلیل اینکه دولت نمی تواند سقف مالیاتی کشور را تأمین کند از درآمدهای استان ها کم خواهدکرد که این ظلم به همه استان ها است.

وی با اشاره به جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی درخصوص بررسی جداول بودجه گفت: نظر کارشناسی دولت در خصوص جداول استماع نشد و ریاست مجلس اجازه نداد مخالفان صحبت کنند و رأی گرفت، استدعا دارم این جدول را به رأی بگذارید و اجازه دهید مخالفان صحبت کنند.

در ادامه علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: اگر شما اعتماد کنید مجلس روی دست انداز نمی افتد.

وی خطاب به نادران اظهار دشت: شما خودتان تصمیم گرفتید که این موضوع را هیأت رئیسه بررسی کند، ما بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم.

وی با بیان اینکه جداول بودجه قبل از رأی گیری نهایی چاپ شده بود اظهار داشت: راه قانونی و نظر هیأت رئیسه درخصوص جداول همین بود که در جلسه غیر علنی نیز رای استمزاجی گرفته شد.

لاریجانی در پایان تأکید کرد: از نظر ما مسیر قانونی طی شده و اشکالی بر آن وارد نیست و این مکانیزم به نفع استانهاست.