روسیه: دولت جدید اوکراین به روش‌های تروریستی متوسل شده‌/ انتخابات پس از اصلاح قانون اساسی

سیاسی

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای به شدت از "رژیم" جدید در کی‌یف انتقاد و آن‌ها را به استفاده از "روش‌های دیکتاتوری و تروریستی" متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: مخالفان در اوکراین با حمایت غرب رو به رو هستند که خارج از مرزهای ژئوپولتیک و تنها برای منافع شخصی در حال فعالیت است.

در ادامه این بیانیه آمده است: موضع برخی از شرکای غربی ما نگرانی خاصی را ایجاد نمی‌کند، اما عملکرد خارج از مرزهای ژئوپولتیک باعث نگرانی است. اقدامات مجرمانه از سوی گروه‌های افراط‌گرا از جمله نئونازی‌ها و ضد یهودی‌ها محکوم نشده است و این موجب می‌شود که آن‌ها ترغیب شوند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است که "اسپانسرهای خارجی" در حال توسعه این "رژیم" در اوکراین هستند و در اقدامات خود اتفاق‌نظر ملی مردم این کشور را در نظر نگرفتند.

در این بیانیه آمده است: ما از تمام کسانی که در بحران این کشور دخیل بودند، می‌خواهیم که مسئولیت‌پذیری از خود نشان دهند و از بدتر شدن شرایط جلوگیری کرده و به بازگشت قوانین و توقف اقدامات افراط‌گرایانه کمک کنند.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که گروه‌های شبه‌نظامی از خروج از شهرهای اوکراین امتناع می‌کنند و همچنان ساختمان‌های دولتی را در تصرف خود دارند و همین امر به اقدامات خشونت‌آمیز دامن می‌زند.

پس از خروج ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری برکنار شده اوکراین از کی‌یف و عقب‌نشینی نیروهای امنیتی گروه‌هایی شامل نمایندگان اپوزیسیون و جداشدگان از حزب مناطق یانوکوویچ مسئولیت امنیتی را برعهده گرفتند که به گروه "رادا" معروف‌اند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه مشروعیت گروه رادا زیر سوال رفته و آمده است که نظر عمده مردم در مناطق حامی روسیه نباید نادیده گرفته شود.

در این بیانیه همچنین اعلام انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در 25 مه به شدت محکوم شده و آمده است: طبق توافق 21 فوریه میان مقامات اوکراین و اپوزیسیون این کشور که به امضای یانوکوویچ رسیده است، هرگونه انتخابات باید پس از اصلاح قانون اساسی انجام شود و هرگونه تغییرات در قانون اساسی باید به همه‌پرسی ملی گذاشته شود.

مسکو همچنین قانونگذاران پارلمان اوکراین را به استفاده از "سرعت انقلابی" متهم کرد که خواستار ممنوعیت استفاده از زبان روسی به طور کل شده‌اند، فعالیت رسانه‌های مهم را متوقف کرده‌اند و محدودیت تبلیغات نئونازی‌ها را حذف کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N145590