راه‌چمنی: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید مردم را به صحنه آورد/دیپلماسی در اقتصاد مؤثر است

ديپلماسي,اقتصاد مقاومتی

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی گفت: هدف رهبری از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی این بود که اقتصاد از انحصار عده‌ای خارج شود و عموم مردم در حوزه اقتصادی کشور نقش‌آفرینی کنند.

محمدرضا راه‌چمنی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "باید فضای مناسبی در کشور بوجود بیاید که در آن تولید یک ارزش تلقی شود"، خاطرنشان کرد: رهبری تاکید کرده‌اند که دشمن جنگ تمام‌عیار اقتصادی را علیه کشورمان به راه انداخته است، پس در مقابل باید اقتصاد مقاومتی به گفتمان رایجی در میان مردم تبدیل شود.

وی همچنین افزود: همانطور که در هشت سال جنگ تحمیلی همه مردم به صحنه آمدند، اکنون نیز باید همه در دفاع از نظام و دستاوردهای آن احساس تکلیف کنند و به میدان بیایند. اگر این فرهنگ در جامعه بوجود بیاید در واقع به تقویت تولید و بهره‌وری بیشتر کمک می‌کند.

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه "دولت و مجلس برای تحقق اقتصاد مقاومتی نقش مهمی دارند"، خاطرنشان کرد: مجلس با تصویب قوانین و مقررات مؤثر و دولت هم با تدوین و اجرای مصوبات خود باید زمینه لازم برای افزایش مشارکت مردمی فراهم کنند تا سرمایه‌گذاران برای تولید انگیزه پیدا کنند.

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی همچنین گفت: شفاف‌سازی در امور اقتصادی از رانت‌خواری و ویژه‌خواری جلوگیری می‌کند و همچنین از بروز فساد پیشگیری خواهد کرد. شفافیت، به توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه کمک و اقتصاد را از انحصار عده‌ای خارج می‌کنند. در واقع باید زمینه‌های لازم ایجاد شود تا شاهد فساد اقتصادی در کشور نباشیم. دستگاه قضایی هم باید با مفسدان اقتصادی برخورد کند و اگر همه مردم در اقتصاد مشارکت داشته باشند فساد اقتصادی در جامعه رخ نمی‌دهد.

راه‌چمنی با اشاره به اینکه "دیپلماسی فعال، نقش مؤثری در افزایش تولید کشور، گسترش صادرات کالا، افزایش توان علمی و درآمدهای کشور دارد"، اظهار کرد: ما به دانش و منابع سایر کشورها نیازمندیم که با پیگیری دیپلماسی فعال و ارتباط با کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای می‌توانیم نیازهای خود را برآورده کنیم و همچنین برای تحقق اقتصاد مقاومتی می‌توانیم از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی بهره ببریم.

این فعال سیاسی، کوچک‌سازی دولت و استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر راه‌های تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: برای تحقق دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید مردم،‌ دولت،‌ مجلس و سایر نهادها و قوای کشور در صحنه حضور داشته باشند. احزاب نیز در این بین نقش مؤثری داشته باشند. آنها می‌توانند با ایجاد فضای سالم سیاسی و با نشاط سیاسی زمینه مشارکت مردمی در سرمایه‌گذاری را فراهم کنند. احزاب همچنین می‌توانند اجرای اقتصاد مقاومتی را در کمیته‌های تخصصی خود پیگیری کند و در مسیر اجرای این سیاست‌ها نظارت داشته باشد.

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی در پایان تاکید کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزارتخانه‌ها نیز می‌توانند با تشکیل معاونت اقتصاد مقاومتی، به اجرای صحیح این سیاست‌ها کمک کنند.

انتهای پیام

کد N145419