مجلس سنای ایتالیا به نخست وزیر جدید رای اعتماد داد

رای اعتماد,ایتالیا

رم - ایرنا - مجلس سنای ایتالیا به ˈمتئو رنتزیˈ نخست وزیر منصوب و دولت او رای اعتماد داد.

به گزارش ایرنا، مجلس سنای ایتالیا دوشنبه شب با 169 رای موافق و 139 رای مخالف به جوان ترین نخست وزیر تاریخ این کشور اروپایی رای اعتماد داد.

رنتزی در سخنرانی خود در مقابل سناتورها با لحنی تند ضمن اشاره به برنامه دولت جدید برای حذف مجلس سنا گفت: امیدوارم من آخرین نخست وزیری یاشم که از شما سناتورها درخواست رای اعتماد می کنم.

وی افزود: وظیفه ما تنها نشستن در پارلمان نیست بلکه باید برای نسل های آینده و منافع کشور، قواعد بازی سیاسی (قوانین) را عوض کنیم. ما نیاز به تغییرات ساختاری داریم و من مسوول این تغییرات خواهم بود.

نخست وزیر جدید ایتالیا تصریح کرد: اگر در این راه موفق نشوم ، بهانه ای نیز نخواهم داشت.

دیگر برنامه های اصلی مطرح شده در سخنرانی رنتزی در مجلس سنا، اصلاحات در مدارس، حمایت از شرکت ها و اصلاح سیستم قضایی ایتالیا بود.

وی گفت: ˈما همه چیزمان را در این بازی شرط بندی کرده ایم و باید موفق شویم. اگر این بار شکست بخوریم همه چیز نابود خواهد شد.ˈ

باراک اوباما رییس جمهور امریکا نیز بلافاصله در تماسی تلفنی با وی ، از برنامه رشد اقتصادی و کار دولت جدید ایتالیا حمایت کرد.

سخنرانی رنتزی در مجلس سنا با واکنش تند نمایندگان احزاب راست گرای ˈزنده باد ایتالیاˈ، ˈپیوند شمالˈ، حزب ˈ5 ستارهˈ و حزب ˈبرادران ایتالیاˈ مواجه شد که او را متهم به دروغگویی و عوام فریبی کردند.

رنتزی روز سه شنبه (امروز) نیز از مجلس نمایندگان درخواست رای اعتماد خواهد کرد و بدین ترتیب دولت او پس از کسب اعتماد مجلسین از روز چهارشنبه کار خود را آغاز می کند.

نخست وزیر انتصابی ایتالیا روز شنبه گذشته به همراه کابینه جدید خود که نیمی از آن را وزرای زن تشکیل می دهند ، طی مراسمی در کاخ ریاست جمهوری سوگند یاد کرد.

دولت جدید ایتالیا به ریاست متئو رنتزی متشکل از کمترین تعداد وزرا (16 نفر) و جوان ترین کابینه (سن متوسط 47 سال) است.

همچنین بیشترین تعداد وزیر زن در این کابینه حضور دارد به طوری که برای نخستین بار در تاریخ این کشور یک زن به عنوان وزیر دفاع انتخاب شده است.

نخست وزیر جوان ایتالیا موفق شد تنها پس از گذشت دو ماه از انتخابات حزبی، سکان کشور را در دست بگیرد.

دولت جدید ایتالیا متشکل از هشت وزیر زن بنام ˈفدریکا موگرینیˈ وزیر خارجه، ˈروبرتا پینوتیˈ وزیر دفاع، ˈفدریکا گوئیدیˈ وزیر توسعه اقتصادی، ˈبئاتریچه لورنزینˈ وزیر بهداشت و سلامت، ˈاستفانیا جانینیˈ وزیر آموزش و پرورش ، ˈماریا النا بوسکیˈ وزیر اصلاحات و رابطه با پارلمان، ˈماریانا مادیاˈ وزیر اعتبارات، ˈماریا کارملا لانتزتاˈ وزیر امور استانی و هشت وزیر مرد بنام ˈکرلو پادوآنˈ وزیر اقتصاد، ˈآنجلینو آلفانوˈ وزیر کشور، ˈاندره آ اورلندوˈ وزیر دادگستری، ˈمائوریتسیو لوپیˈ وزیر حمل و نقل و زیرساختها، ˈمائوریتسیو مارتیناˈ وزیر کشاورزی، ˈجانلوکا گالتیˈ وزیر محیط زیست، ˈجولیانو پولتیˈ وزیر کار و سیاست های اجتماعی و ˈداریو فرانچسکینیˈ وزیر میراث فرهنگی است و معاونت نخست وزیری را ˈگراتسیانو دل ریوˈ بر عهده دارد.

نخست وزیر 39 ساله ایتالیا در پی رای عدم اعتماد حزب دمکرات ها به ˈانریکو لتا ˈ نخست وزیر مستعفی که منجر به سقوط دولت او شد، روز دوشنبه گذشته از سوی ˈجورجو ناپولیتانوˈ رییس جمهوری ایتالیا مامور تشکیل کابینه شد و پس از دو روز رایزنی و مشورت با احزاب این کشور، دولت جدید را تشکیل داد.

متئو رنتزی شهردار سابق شهر فلورانس، جوان ترین نخست وزیر تاریخ ایتالیا محسوب می شود و هم اکنون نیز جوان ترین آنها در میان کشورهای اتحادیه اروپا است.

وی در سال 2009 میلادی درسن 34 سالگی به عنوان شهردار شهر شمالی فلورانس و سپس در انتخابات حزبی در دسامبر سال 2013 به عنوان دبیرکل حزب دمکرات ها انتخاب شد.

نخست وزیر جدید ایتالیا در صدد اجرای برنامه ای فوق العاده برای بهبود اوضاع اقتصادی، کاهش مالیات، اشتغال و کاهش هزینه های دولتی و سیاسی از جمله حذف نهادهای دولتی بی فایده، اجرای حقوق مدنی و مبارزه علیه سهم حداقل سه درصدی هر یک از احزاب برای ورود به پارلمان است.

اروپام ** 2171 ** 1551
کد N145388