کتاب های دینی یهود، تنش جدید در روابط مسکو- واشنگتن

آمریکا,کتاب های یهودی

تهران- ایرنا - وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای به رای دادگاه آمریکایی در خصوص پرداخت غرامت هنگفت به یهودیان آمریکا در ارتباط با کتب قدیمی یهودی اعتراض کرد.

به گزارش روسیاالیوم بخش عربی شبکه راشاتودی روسیه، در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که مسکو اعتراض خود را به حکم دادگاه آمریکایی درباره پرونده موسوم به «مجموعه کتاب های اشنایرسون» ابراز می دارد.

این حکم روسیه را محکوم به پرداخت غرامت روزانه 50 هزار دلار به سازمان حرکت دینی یهودی موسوم به «حباد» در آمریکا کرده است.

مشتمل بر 4 هزار و 425 جلد کتاب دینی قدیمی یهود در کتابخانه دولتی موسکو نگهداری می شود و هر فرد روسی یا غیر روسی امکان آن را دارد که این کتاب ها را ببیند یا برای مطالعه به امانت بگیرد.

بر اساس حکم دادگاه آمریکایی روسیه موظف شده است که این کتاب ها را به سازمان یهودی یاد شده تحویل دهد و اگر از این حکم سر باز زند به ازای هر روز پس از ابلاغ حکم باید 50 هزار دلار غرامت به این سازمان بدهد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود با لحنی اعتراضی از این حکم انتقاد کرده است و آن را تحمیل کننده مجازات علیه کشوری مستقل و همچنین زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی تلقی کرده است.

«میخائیل شویدکوی»مذاکره کننده ویژه رییس جمهور روسیه در امور همکاری های فرهنگی گفت: حکم دادگاه آمریکایی قصد دارد دارایی های روسیه را در آمریکا به نام اجرای این حکم تصرف کند. در چنین حالتی روسیه نیز ناچار به اتخاذ تدابیری متقابل در قبال دارایی های آمریکا در روسیه خواهد بود.

ماجرای این مجموعه کتاب ها به سال های جنگ جهانی اول باز می گردد.

گفته می شود این کتاب ها را که شامل برخی اسناد جمع آوری شده به وسیله خانواده اشنایرسون در استان سمولینسک روسیه نیز است، در سال های جنگ جهانی اول به مقام های مسکو تحویل داده شد تا از تخریب های ناشی از جنگ در امان بماند. در سال 1918 کتابخانه مسکو، ملی اعلام شد اما اشنایرسون روسیه را ترک و به آمریکا کوچ کرده بود. در اواخر دهه 80 قرن گذشته میلادی، یهودیان «حسیدی» خواهان بازگرداندن این مجموعه کتاب شدند و حتی تلاش کردند با توسل به زور آنها را بازگردانند. دادخواستی مرتبط با این موضوع در آمریکا به جریان افتاد و با حکم اخیر پایان یافت. اما این تمام اقدام واشنگتن در این باره نبود. وزارت خارجه روسیه می گوید حکم های دادگاه های آمریکایی در این خصوص، اعتراضاتی را حتی در وزارت دادگستری آمریکا نیز برانگیخت و موزه های بزرگ روسی را از برپایی نمایشگاه در آمریکا محروم کرد.

وزارت خارجه روسیه افزود: حکم جدید آمریکایی می تواند به توقف تعامل بین موزه های دو کشور و به شکلی عامتر، توقف همکاری های فرهنگی منجر شود.

شبس**9241 ** 1552
کد N145307