دولت ترکیه از آغاز تحقیقات درباره استراق سمع خبر داد

تحقیقات

آنکارا - ایرنا - ˈ بولنت آرینج ˈمعاون نخست وزیر و سخنگوی دولت ترکیه روز دوشنبه از آغاز تحقیقات درباره استراق سمع از مقامات ارشد این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا ، آرینج در ارتباط با انتشار اخباری توسط رسانه های نزدیک به دولت آنکارا مبنی براینکه مکالمات حدود هفت هزار نفر از شخصیت ها و مقامات ارشد ترکیه توسط عوامل ˈدولت موازیˈ به طور غیرقانونی شنود شده است، به خبرنگاران گفت : تحقیقات در این باره آغاز شده است.

وی افزود : شنودهای صورت گرفته غیر قانونی بوده و توسط برخی از نیروهای پلیس و قوه قضاییه با حکم یک دادگاه صورت گرفته است.

ˈدولت موازیˈ به طرفداران ˈجماعت نورˈ در ترکیه وابسته به ˈفتح الله گولنˈ مقیم آمریکا گفته می شود.

مقامات ترکیه به ویژه ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر این کشور به دنبال عملیات ارتشا و فساد علیه دولت آنکارا در 26 آذرماه گذشته از وجود دولت موازی در ترکیه سخن گفتند.

در پی این عملیات توسط پلیس و دادستان استانبول شماری از منتسبان به دولت ترکیه، دو نفر از فرزندان وزرای کابینه سابق و برخی از فعالان اقتصادی به اتهام اخذ رشوه و فساد اقتصادی دستگیر شدند.

روزنامه های ˈاستارˈ و ˈینی شفقˈ که از جمله رسانه های نزدیک به دولت آنکارا به شمار می روند، عنوان نخست شماره های روز دوشنبه خود را به این موضوع اختصاص داده اند.

این روزنامه ها نوشتند که دو تن از دادستان های مامور رسیدگی به جرایم تروریستی در رسیدگی به پرونده ای تحت عنوان ˈسازمان تروریستی سلامˈ از دادگاه ها مجوز شنود مکالمات هزاران تن از شخصیت های مهم سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ترکیه را اخذ کرده و مدت ها مکالمات خصوصی و حتی مکالمات خانوادگی آنان را شنود کرده اند.

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه نیز دیروز در اجتماع هواداران خود در شهر ˈیوزگاتˈ این مطلب را مطرح کرد و گفت: محافلی حتی مکالمات خانوادگی وی را شنود کرده اند.

او گفت: از این شنودها هیچ چیزی نمی توانند به دست آوردند.

براساس نوشته این روزنامه ها در بین افرادی که مکالماتشان شنود شده است، اردوغان، نزدیکان وی، سیاستمداران، خبرنگاران، نمایندگان نهادهای مدنی، کارفرمایان و بازرگانان قرار دارند که به مدت سه سال مکالماتشان شنود شده است.

خاورم ** 230 ،، 1552
کد N145256