لاریجانی در همایش روز ملی مهندس:

۴۰درصد از درآمدهای سال ۹۳ از طریق نفت تامین خواهد شد

مجلس

یک بیماری که امروز گریبان کشور را از نظر اقتصادی گرفته اتکای کشور به نفت است/باید شرایط کارآفرینی مهیا شود و سیستم درست جا بیفتد و مسئولین اجرایی توجه ویژه‌ای به توان داخلی داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۴۰درصد از درآمدهای سال ۹۳ از طریق نفت تامین خواهد شد، گفت: اتکای کشور به نفت امروز به یک بیماری تبدیل شده است که گریبان اقتصاد کشور را گرفته است.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در همایش روز ملی مهندس که امروز -دوشنبه- در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت: جامعه مهندسی کشور از یک قدرت فکری همراه با یک نوع حس مسئولیت پذیری نسبت به سرنوشت کشور برخوردار است که یک نعمت بزرگ برای کشور است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حضور ۱۴۰۰ نفر از مهندسین کشور در سنگر‌های دفاع مقدس و فدا کردن جان خود در این راه ودر بحث هسته‌ای نشان از اهمیت این قشر در کشور دارد.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس افزود: در زمانی که ما با ایده‌های افراط گرایی و تندروی‌ها مواجه هستیم حضور آن‌ها در سنگرهای مختلف و دستاوردهای آن‌ها باعث دفاع از کشور شده است.

لاریجانی تأکید کرد: یکی از خصوصیات مهم جامعه اسلامی این است که افکار اسلامی داریم و جامعه شیعی از یک جوهره عقلانی برخوردار است که در تعالیم علمای اسلامی نیز تفکر مهندسی را مشاهده می‌کنیم و عالمان اسلامی در حوزه تعلیمات ریاضی و نجوم و سایر علوم نیز دستی داشتند.

وی تصریح کرد: این همه علاقمندی و روشنفکری در تفکر اسلامی حوزه عقلانیت را نشان می‌دهد و فکری که در گذشته وجود داشت یک مقام جمعی برای علم قایل بود و لذا عالمان غالبا به علوم زمان خود آگاه بودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در یونان قدیم نیز اینگونه بود افزود: اگر آثار افلاطون مشاهده کنیم وی در فلسفه و حکمت و در جامعه‌شناسی و شهرسازی نیز آثاری دارد که این یکی از فایده‌های بزرگ برای تجمیع علوم متافیزیکی با سایر علوم است که به ناچار در دوره جدید این علوم از یکدیگر جدا شده‌اند.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور مجلس گفت: تفکرات اسلامی و مهندسی پیش از انقلاب دچار دیکتاتوری‌هایی شده است و تعاملات عقلانی کاهش یافته اما پس از انقلاب این تفکرات در رشته علوم انسانی و سایر رشته‌ها رشد یافته است.

وی تصریح کرد: پس از انقلاب حضور مهندسین در جنگ و سیاست پر رنگ‌تر شده کم نبودند مهندسانی که در سیاست حضور پیدا کردند که این خوب است.

لاریجانی ادامه داد: آنهایی که در رشته مهندسی تحصیل کردند ورزیدگی ذهنی خوبی پیدا کردند و در مواجهه با مسائل سیاسی از این مزیت به خوبی استفاده کردند که باعث روحیه امیدواری و مثبت اندیشی شده است.

وی افزود: جامعه مهندسین با این ویژگی مدل‌های مختلفی ترسیم و مشکلات را علاج می‌کنند و مهندسانی که در حوزه سیاست حضور پیدا کرده‌اند و روحیه مناسبی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت تحریمی کشور و ابلاغ سیاست‌های مقاومت اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری گفت: اگر این ایده درست اجرا شود برای کشور راهگشا خواهد بود.

وی ادامه داد: یک بیماری که امروز گریبان کشور را از نظر اقتصادی گرفته اتکای کشور به نفت است.

لاریجانی ادامه داد: بودجه سال ۹۳ کل کشور که از سوی دولت به مجلس ارائه شد و به تصویب رسید در آن اتکا کشور به نفت قابل توجه بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۴۰ درصد از درآمدهای کشور باید از طریق فروش نفت تأمین و ۳۵ درصد نیز از مالیات که امیدواریم محقق شود و ۲۵ درصد دیگر از سایر منابع مثل فروش اوراق مشارکت تأمین شود که این آسیب بزرگی برای کشور است.

عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس با اشاره به اینکه بی‌سلیقگی در اداره کشور نیز معضل ما را دو چندان کرده است تصریح کرد: در ۸ سال گذشته ۷۰۰میلیارد دلار درآمد داشتیم که باید این درآمد در کشور شکوفایی ایجاد می‌کرد اما چون از آن در بخش جاری کشور استفاده کرده‌ایم گرفتاری‌هایی را در کشور ایجاد کرده است و فشارهای اقتصادی که به جامعه تحمیل می‌شود بیشتر به خاطر بی‌تدبیری از استفاده از منابع مالی است و اگر بخواهیم راه علاجی در حوزه اقتصاد و روابط دیپلماتیک پیدا کنیم باید به توان داخلی و رونق تولید داخلی و تسهیل کردن شرایط سرمایه گذاری در کشور تکیه کنیم.

وی ادامه داد: باید شرایط کارآفرینی مهیا شود و سیستم درست جا بیفتد و مسئولین اجرایی توجه ویژه‌ای به توان داخلی داشته باشند.

لاریجانی تصریح کرد: باید اراده مسئولین اصلی در قوای سه گانه و وزارتخانه‌ها تقویت و تکیه کردن بر موسسات و شرکتهایی باشد که توانمندی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید به سوی شرکتهایی که دانش بنیان هستند سرمایه گذاری کنیم و کمک کنیم که آن‌ها رشد کنند به طور مثال ما در خودروسازی مشکلاتی داریم که بیشتر باز می‌گردد به انحصار که باعث می‌شود رشد لازم فنی را نداشته باشیم.

لاریجانی افزود: در گذشته بحث‌هایی درباره ارتباط صنعت و دانشگاه بوده که خیلی موفق نبوده و نتیجه آن شد که نیروی دانشگاهی از آن برنیامد که برخی از این مشکلات باز می‌گردد به اقتصاد دولتی که باید تغییر کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر موسساتی شکل بگیرد که مهندسین رشته‌های مختلف و حقوقدانان بتوانند به قوه مقننه در امر قانون گذاری کمک کنند خوب است

کد N145189