خبرگزاری ˈدوغانˈ:

تنش در مرز ترکیه و عراق تشدید شد

درگیی مرزی,ترکیه عراق

آنکارا - ایرنا - خبرگزاری ˈدوغانˈ ترکیه امروز - دوشنبه - از افزایش تنش در مرز این کشور با عراق در پی شلیک یک راکت و اقدام متقابل ارتش ترکیه خبر داد.

این منبع خبری می نویسد: در پی پرتاب یک راکت از سمت عراق به سوی یک دستگاه ماشین راه سازی در مرز ترکیه که منجر به زخمی شدن یکی از نظامیان ترکیه شد ، تنش در مرز دو کشور افزایش یافت و هم اکنون 500 نفر از روستاییان برای جلوگیری از درگیری بین ارتش ترکیه و نیروهای ˈ پ.ک.ک ˈ به سوی مرز دو کشور در حال راهپیمایی هستند.

رسانه های ترکیه روز گذشته نوشتند که افراد ناشناس یک دستگاه ماشین راه سازی ترکیه را که مشغول احداث راه امنیتی در مرز عراق بود، با راکت مورد حمله قرار دادند که در پی آن ارتش ترکیه نیز اقدام به تیراندازی متقابل به داخل خاک عراق کرد.

براساس این گزارش ، روستاییان منطقه ˈاولودره| ترکیه برای جلوگیری از درگیری احتمالی بین ارتش و نیروهای پ.ک.ک در حال راهپیمایی به سوی مرز هستند.

ارتش ترکیه به دنبال عملیات هوایی 28 دسامبر 2011 میلادی که طی آن 34 نفراز اهالی روستای اولودره کشته شدند، طرح احداث راه امنیتی در نوار مرزی این کشور با عراق را آغاز کرد. اجرای این این طرح با مخالفت روستاییان منطقه مواجه شده است.

نیروهای ارتش ترکیه نیز برای تامین امنیت ماموران راه سازی تدابیر امنیتی در مرز با عراق را افزایش داده اند.

خبرگزاری دوغان گزارش کرد که به دنبال حمله موشکی روز گذشته امروز نیز از داخل خاک عراق به سوی نیروهای ارتش ترکیه تیراندازی شد.

براساس این گزارش ، در پی ادامه تیراندازی از داخل خاک عراق ، نیروهای کمکی توسط بالگردهای نظامی ترکیه به منطقه اعزام شده است.

به نوشته خبرگزاری دوغان ، روستاییان منطقه اولودره با مشاهده افزایش تنش بین نیروهای ارتش و ˈ پ.ک.کˈ به سوی مرز در حال حرکت هستند تا از بروز درگیری بین دو طرف جلوگیری کنند.

مرزبانان ترکیه به تازگی نیز با یک گروه از مرزنشینان این کشور که قصد داشتند به طور غیر قانونی از طریق عراق وارد خاک ترکیه شوند ، درگیر شدند که در این حادثه هشت نفر از جمله شش سرباز ترک زخمی شدند.

این درگیری در نزدیکی روستای ˈیشیل آوایˈ شهر ˈشمدینلیˈ از توابع استان مرزی ˈحکاریˈ رخ داد.

این مرزنشینان که به طور قاچاق برای دیدن خویشاوندان خود به عراق رفته بودند که در بازگشت به خاک ترکیه با ممانعت مرزبانان این کشور روبرو شدند.

در پی اقدام مرزبانان ترکیه برای دستگیری مرزنشینان، سایر اهالی روستای یشیل آوای به کمک مرزنشینان آمدند و به درگیری با نیروهای نظامی پرداختند.

در پی این درگیری، مرزبانان ترکیه با تیراندازی هوایی و حمله به روستاییان، آنان را متفرق کردند.

درگیری بین نیروهای ارتش ترکیه و نیروهای ˈپ.ک.کˈ از ماه مارس سال گذشته در پی شروع مذاکرات بینˈ پ.ک.ک ˈ و دولت آنکارا متوقف شده و روند موسوم به ˈفرایند حل مسلهˈ (کرد) در ترکیه شروع شده است.

دراین راستا ترکیه با خروج نیروهای مسلح ˈپ.ک.کˈ از خاک این کشور موافقت کرده و دولت آنکارا اصلاحاتی را در راستای خواسته های کردها انجام داده است.

خاورم/2011**230**5981
کد N145002