پس از دیدار با شرمن

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی: اسرائیل حق دارد به طور مستقل در قبال ایران عمل کند

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی پس از دیدار پنج ساعته‌اش با وندی شرمن، مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد آمریکا گفت که این رژیم حق ارزیابی وضعیت ایران و گرفتن تصمیم‌گیری لازم به صورت مستقل را برای خود قائل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یووال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی روز یک‌شنبه با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران، گفت: اسراییل موضعش را درباره این که هرگونه توافقی با ایران باید شامل بر چیدن توانایی‌اش برای پیشرفت به سمت یک سلاح هسته‌ای باشد را تکرار کرد.

به گزارش روزنامه اورشلیم پست، رژیم صهیونیستی بارها بر لزوم برچیده شدن توانایی غنی‌سازی ایران تاکید کرده است، موضعی که با موضع قدرت‌های جهانی که در حال مذاکره با ایران هستند و به نظر می‌رسد قصد دارند توانایی غنی‌سازی را برای ایران قائل شوند، تضاد دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز موضع مشابهی را در آغاز نشست هفتگی کابینه این رژیم بیان کرد و مدعی شد که ایران تصور می‌کند که با توانایی غنی‌سازی‌اش و توانایی ساخت سلاح هسته‌ای و موشک‌های بین قاره‌یی می‌تواند به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود.

نتانیاهو با بی‌توجهی به تاکید ایران بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش افزود: این ترکیب غنی‌سازی، تسلیحات و توانایی ساخت موشک به این مفهوم است که ایران در حال دریافت همه چیز است و در ازای آن هیچ چیزی را از دست نمی‌دهد.

اشتاینتیز روز یک‌شنبه گفت که مذاکرات با شرمن شامل جزییات دقیق جنبه‌های دیپلماتیک، اطلاعاتی و فنی برنامه هسته‌ای ایران و بخشی از گفت‌وگوهای استراتژیک مداوم رژیم صهیونیستی با آمریکا بود.

شرمن تاکنون چندین بار در پایان مذاکرات هسته‌ای گروه 1+5 و ایران به اراضی اشغالی سفر کرده است، ولی وی روز شنبه در جمع خبرنگاران در اراضی اشغالی، نشان داد که با موضع رژیم صهیونیستی درباره این که ایران نباید هیچ‌گونه توانایی غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد، مخالف است و گفت که ایران ممکن است اجازه داشتن یک برنامه هسته‌ای محدود را داشته باشد که نیازهای عملی‌اش را رفع می‌کند.

مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد آمریکا در این باره گفت: من مایلم غنی‌سازی صفر باشد. من مایلم تاسیساتی وجود نداشته باشد، من مایلم برنامه داخلی وجود نداشته باشد، من خواستار چیزهای زیادی در زندگی هستم، ولی این به این مفهوم نیست که می‌توانم به آن‌ها دست یابم.

شرمن در روزهای آینده مقامات عربستان و امارات را نیز در جریان مذاکرات با ایران قرار خواهد داد.

انتهای پیام

کد N144751