انتقاد عضو کمیته صلح طالبان پاکستان به ادامه عملیات ارتش در مناطق قبایلی

طالبان,عملیات ارتش

اسلام آباد - ایرنا - عضو کمیته سه نفره صلح طالبان پاکستان در خصوص انجام مذاکره های صلح با دولت تاکید کرد: تداوم عملیات ارتش در مناطق قبایلی در شمال غرب این کشور، میلیونها نفر را بی خانمان و آواره می کند.

به گزارش ایرنا، ˈمحمد ابراهیم خانˈ که ریاست حزب ˈجماعت اسلامیˈ در ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان را نیز بر عهده دارد روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: تشخیص این امر که در عملیات جنگندهای نیروی هوایی ارتش پاکستان تروریست ها کشته شده اند یا غیرنظامی های بی گناه ؛ بسیار مشکل است.

وی در عین حال با اشاره به حملات و بمبگذاریهای تروریستی توسط شبه نظامیان در مناطق مختلف پاکستان ؛ تاکید کرد: این شهروندان بی گناه هستند که در اقدامات تروریستی جان خود را از دست می دهند.

پیشبرد روند گفت وگوهای صلح میان دولت پاکستان و شبه نظامیان طالبان پس از قتل 23 نفر از مرزبانان پاکستانی توسط طالبان متوقف شد.

ابراهیم خان با اشاره به اینکه اعضای کمیته صلح دولت اسلام آباد تماسی برای آغاز دوباره گفت وگوهای صلح با نمایندگان طالبان برقرار نکرده اند گفت: عملیات ارتش و ممانعت شبه نظامیان از اجرای آتش بس، وضعیت کنونی را بسیار دشوار کرده است.

اظهارات امروز این عضو کمیته صلح طالبان پاکستان در حالی عنوان می شود که ˈنواز شریفˈ نخست وزیر و مقامهای ارشد ارتش پاکستان روزهای اخیر با تاکید براینکه پیشبرد مذاکره های صلح در بحبوبه بمبگذاری و اقدامات تروریستی بویژه قتل 23 مرزبان پاکستانی بی عدالتی نسبت به قربانیان این حوادث و خانواده آنان است؛ برگزاری مذاکره با نمایندگان طالبان را متوقف کردند.

ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور پاکستان اعلام کرد: دولت تصمیم گرفته تا زمانی که حملات شبه نظامیان و خونریزی ها متوقف نشود؛ هیچ گونه نشستی برای پیشبرد گفت وگوهای صلح برگزار نشود.

روز گذشته (یکشنبه) نیز انفجار بمب در شهر ˈکوهاتˈ از توابع ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان 13 کشته و بیش از 15 زخمی برجای گذاشت.

گروه شبه نظامی موسوم به ˈسرهنگ مست گلˈ مسوولیت بمبگذاری روز یکشنبه در شهر کوهات را به عهده گرفته است.

طی روزهای اخیر حملات هوایی جنگنده های ارتش پاکستان در مناطق قبایلی وزیرستان شمالی، خیبر و منطقه هنگو از توابع ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب این کشور؛ منجر به هلاکت نزدیک به یکصد نفر از تروریست های طالبان بویژه شبه نظامیان خارجی شده است.

حملات اخیر ارتش پاکستان علیه شبه نظامیان؛ اقدامی تلافی جویانه در برابر حملات و انفجارهای تروریستی علیه نیروهای امنیتی در شهرهای ˈبنو، پیشاور، کراچی و راولپندیˈ قلمداد می شود که مسوولیت آن را برخی از شبه نظامیان ازجمله گروه تحریک طالبان برعهده گرفته است.

این حملات همچنین باعث شده تا عده زیادی از ساکنان این مناطق نیز به اردوگاههای موقت که دولت پاکستان به منظور پاکسازی مناطق از وجود شبه نظامیان آماده کرده بود، نقل مکان کنند.

اما شهروندان پاکستان که برخی شبکه های خبری تعداد آنها را نزدیک به 700 هزار نفر عنوان کرده بودند، از رفتن به این اردوگاهها به سبب نبود امکانات مناسب بهداشتی و امنیتی و همچنین از دست دادن خانه و کاشانه خود ؛ طفره می روند و عزیمت به این اردوگاهها را برای خود بسیار دشوار می دانند.

آساق ** 1095**1577
کد N144662