چامسکی: آمریکا به هیچ وجه حق تحریم کردن ایران را ندارد

آمریکا

تهران- ایرنا- ˈنوام چامسکیˈ زبان شناس، فیلسوف و منتقد سرشناس سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی با عجیب خواندن ادعاهای واشنگتن درباره تحریم ایران گفت: آمریکا به هیچ وجه حق ندارد ایران را تحریم کند.

این فعال سیاسی در مصاحبه با پایگاه اینترنتی ˈهافینگتون پست لایوˈ گفت: من حس می کنم که بحث درباره تحریم ها به نوعی فراواقع گرایانه است و باید پرسش های اساسی تری را مطرح کرد، از جمله این که منطق آمریکا در تحریم ایران چه بوده است؟

وی افزود: آمریکا، انگلیس و شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون تحریم های اقتصادی چشمگیری را ضد ایران وضع کرده اند تا این کشور را وادار کنند آنچه به باور آمریکا توان تولید سلاح هسته ای است، کنار بگذارد.

چامسکی چنین استدلال کرد که گزارش های سازمان های امنیتی آمریکا توسعه سلاح هسته ای در ایران را تایید نکرده است.

وی ادامه داد: سازمان های اطلاعاتی آمریکا از این امر آگاه هستند که ایران به دنبال توسعه توان هسته ای است اما آنان بر این امر واقف نیستند که آیا این کشور واقعا به دنبال سلاح هسته ای است یا نه. بسیاری از کشورها از توان هسته ای برخوردار هستند و در صورتی که تصمیم بگیرند می توانند سلاح هسته ای تولید کنند. بنابراین دستیابی به چنین توانی جنایت نیست.

این نظریه پرداز آمریکایی گفت: واشنگتن تصمیم اسرائیل، هند و پاکستان را درباره توسعه سلاح هسته ای پذیرفته است که هر یک از این موارد نقض پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان. پی. تی.) بوده است.

وی همچنین با اشاره به گزارش های اطلاعاتی آمریکا چنین استدلال کرد که این گزارش ها نشان می دهد مسائل دفاعی، نگرانی اصلی این کشور را تشکیل می دهد.

این استاد دانشگاه افزود: در این گزارش ها به طور اساسی بیان می شود که ایران هزینه نظامی بسیار پایینی در مقایسه با استانداردهای منطقه دارد و توان اعزام نیرو در این کشور بسیار محدود است. دکترین راهبردی آن ها دفاعی است.

چامسکی گفت: راهبرد دفاعی ایران نتیجه حضور آمریکا در منطقه است. راهبرد بازدارندگی ایران به دلیل آن است که کشورهای متخاصم آن را احاطه کرده اند و این کشور تجربه اشغال آمریکا در مرزهایش را دارد که با تکرار این سخن که ˈهمه گزینه ها روی میز استˈ، پیوسته منشور سازمان ملل را نقض می کند.

مترجمام**9158**1479
کد N144657