سی.ان.ان: برخی از ساکنان اطراف فوکوشیما دایچی به خانه‌های‌شان برمی‌گردند

سیاسی

سی.ان.ان گزارش داد که دولت ژاپن قصد دارد به برخی از ساکنان اطراف نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده فوکوشیما اجازه دهد برای اولین بار پس از وقوع این حادثه در سال 2011 به خانه‌های‌شان بازگردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه خبری سی.ان.ان در گزارش خود نوشت: ده‌ها هزار نفر از ساکنان اطراف نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی به دنبال وقوع حادثه ماه مارس سال 2011 که بدترین فاجعه هسته‌ای جهان پس از حادثه چرنوبیل در سال 1986 لقب گرفت مجبور شدند خانه‌های خود را تا شعاع 20 کیلومتری نیروگاه تخلیه کنند.

به دنبال آن شهرهای شلوغ مناطق شمالی ژاپن به شهر اشباح تبدیل شد.

اما در اول آوریل حدود 350 نفر از ساکنان منطقه میاکوجی شهر تامورا اجازه پیدا می‌کنند که برای همیشه به خانه‌های‌شان برگردند.

آژانس بازسازی ژاپن با اعلام این خبر افزود که حدود 31 هزار نفر می‌توانند در نهایت به خانه‌های‌شان بازگردند.

دولت ژاپن اعلام کرده است که حدود 138 هزار نفر از ساکنان فوکوشیما هنوز در حال زندگی در خانه‌های اسکان موقتی هستند.

ساکنان میاکوجی در نشستی در روز یک‌شنبه اطلاع یافتند که میزان آلودگی رادیواکتیو به اندازه کافی کاهش یافته است تا آن‌ها بتوانند به این منطقه بازگردند گرچه برخی از آن‌ها نگرانی خود را درباره وجود تشعشعات با وجود تلاش‌ها در چه رفع آلودگی‌ها ابراز کردند.

مناطقی مناسب زندگی مجدد اعلام می‌شوند که ساکنان آن‌ها در نهایت در معرض 20 میلی‌سیورت مواد رادیواکتیو قرار بگیرند.

تلاش‌ها برای کنترل بحران در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی با مشکلات متعددی روبه‌رو شده است و نشتی‌های مختلفی در این نیروگاه گزارش شده است.

شرکت توکیو الکتریک پاور، ‌اپراتور نیروگاه فوکوشیما دایچی در بیانیه‌ای اعلام کرد که هفته گذشته حدود 100 تن آب آلوده به مواد رادیواکتیو از مانع اطراف یک تانکر ذخیره بیرون زد و جذب زمین شد. این شرکت راه یافتن هرگونه نشتی به داخل اقیانوس آرام را رد کرد.

دولت شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن قول داده است که برای رفع بحران آب آلوده در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی که باعث ایجاد نگرانی‌هایی در داخل و خارج ژاپن درباره دامنه مشکلات پیش روی شرکت تپکو شده است، دست به کار شود.

نشتی گزارش شده در روز پنج‌شنبه یکی از بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین نشتی‌هایی است که تپکو از تابستان سال گذشته، هنگامی که 300 تن آب رادیواکتیو از یکی از تانکرهای ذخیره به بیرون نشت کرد، گزارش داده است.

انتهای پیام

کد N144523