سردار جلالی: نیازمند یک انقلاب در مهندسی دفاعی هستیم

سازمان پدافند غيرعامل,پدافند غيرعامل

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه "ساخت کشور باید پایدار و ایمن در برابر دشمن باشد"، گفت: متأسفانه در نظام‌های مهندسی جاری جز بار زمین، زلزله و باد چیز دیگری را حساب نمی‌کنیم در حالی که باید مؤلفه تهدید را هم در نظام‌های مهندسی به شمار بیاوریم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه "ساخت کشور باید پایدار و ایمن در برابر دشمن باشد"، گفت: متأسفانه در نظام‌های مهندسی جاری جز بار زمین، زلزله و باد چیز دیگری را حساب نمی‌کنیم در حالی که باید مؤلفه تهدید را هم در نظام‌های مهندسی به شمار بیاوریم.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار جلالی در همایش مهندسی دفاعی در سپاه که به مناسبت گرامیداشت روز مهندسی صبح امروز در تالار اندیشه دانشگاه جامع امام حسین(ع) برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد شهدا و شهدای مهندسی تاکید کرد: ما در مهندسی دفاعی نیازمند یک انقلاب هستیم.

وی در ادامه گفت: یکی از عواملی که نظام مهندسی دفاعی با آن عجین شده، مفهوم تهدیدات است و با تغییر مفهوم تهدید نظامات مهندسی نیز دست خوش تغییر می‌شوند، چراکه نظام مهندسی دفاعی برای کنترل تهدیدات ایجاد شده است. نظام مهندسی دفاعی محصول مقابله بشر با تهدیدات و جنگ است و بشر تلاش کرده با استفاده از فنون مهندسی بر تهدیدات غلبه کرده و آنها را مدیریت کند.

جلالی با بیان اینکه "مبنای همه تحولات مهندسی در حوزه دفاعی قرار دارد"، ادامه داد: امروز شاهدیم که آئین‌نامه‌های مهندسی در دنیا بر اساس آئین‌نامه‌های مهندسی دفاعی آمریکا شکل گرفته است و این نشان از اهمیت حوزه دفاع در فرآیند مهندسی دارد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: تلاش‌های علمی در حوزه مهندسی دفاعی انتها ندارد، چراکه حوزه فناوری دائماً در حال تغییر است و از همین رو سیالیت فناوری تلاش‌های علمی و جهادی را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه "یک نظام مهندسی دفاعی باید متمرکز بر تغییرات تهدیدات باشد"، یادآور شد: در دوران دفاع مقدس نقش مهندسی دفاعی از نقشی کم اهمیت در آغازین روزهای جنگ تحمیلی تبدیل به نقشی تاثیرگذار در آخرین سال‌های جنگ تحمیلی شد.

جلالی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی دکترین‌های غربی بر کشور حاکم بود؛ در این دکترین‌ها برتری با قدرت هوایی، افزایش حجم آتش و ژاندارمی منطقه بود و همین امر موجب شد نقش مهندسی تضعیف شود. با آغاز جنگ تحمیلی اتفاقاتی خاص افتاد؛ ارتش عراق با توجه به توانمندی مهندسی خود بخشی از خاک کشور را تسخیر کرد در حالی که ظرفیت‌های مهندسی جمهوری اسلامی به اندازه کافی رشد نیافته بود و از همان نقطه فرآیند ارتقاء توان مهندسی دفاعی آغاز شد.

وی ادامه داد: غربی‌ها همه تفکرات و امکانات مهندسی دفاعی خود را در اختیار دشمن بعثی قرار داده بودند و از این طریق عراق به دانش مهندسی بالایی دست پیدا کرده بود که موجبات افزایش حفظ اعتماد به نفس آنها را فراهم می‌کرد. عراقی‌ها در دوران دفاع مقدس قوی‌ترین استحکامات را داشتند ولی ما از ظرفیت مهندسی ضعیفی برخوردار بودیم و همین امر موجب تغییر در رویکرد مهندسی دفاعی ما شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه "این تغییر دکترین نیازمند یک مهندسی دفاعی جدید بود"، گفت: عبور از لایه‌های استحکامات دشمن نیازمند یک مهندسی توانمند بود تا بتوان به درون دشمن راه یافت. مهندسی دفاعی در سه سال آخر جنگ بیش از نیروهای نظامی تأثیر داشت به نحوی که اگر احتمال پیروزی در یک عملیات را فرماندهی مهندسی تایید نمی‌کرد آن عملیات رخ نمی‌داد.

جلالی، ظهور تفکر بسیجی در نظام مهندسی دفاعی را موجب رشد خلاقیت در این حوزه دانست و ادامه داد: یک تجربه بسیار موفق این بود که مهندسی دفاعی به اقتضای تهدیدات تحول یافت و این امر موجب ایجاد ظرفیت بالای مهندسی در کشور شد و پس از اتمام جنگ تحمیلی این ظرفیت عظیم به کمک عمران و آبادانی کشور آمد.

وی با بیان اینکه "پس از پایان دوران دفاع مقدس، ما با تهدید حضور آمریکا در منطقه و عراق مواجه شدیم"، اظهار کرد: اتکای ما تا آن زمان به تجربه دفاع مقدس بود ولی وقتی با تهدید آمریکا مواجه شدیم دوباره نیاز به تغییر دکترین را احساس کردیم. قریب به سه سال زمان لازم بود تا دکترین جدید مقابله با آمریکا که مبتی بر پرهیز از تمرکز در نقاط خاص و پرهیز از تبدیل شدن به نقطه هدف بود طراحی شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه "سهم مهندسی در جنگ‌های جدید نسبت به جنگ‌های پیشین بیشتر شده است"، گفت: طبق فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اگر در نقطه‌ای با دشمن ناهمطراز بودیم باید از اصول پدافند غیرعامل استفاده کنیم.

جلالی با اشاره به اینکه از سال 1991 تا سال 2014 شاهد تحولات اساسی در تهدیدت بودیم، تصریح کرد: تغییر در کاربرد نیروهای نظامی از شکلی انبوه به شکلی مدیریت شده، تغییر در کاربرد تسلیحات با حدف افزایش توانمندی، هدف‌گیری، اصابت و توان انهدام بالا و همچنین تحولات در فن‌آوری مباحثی بودند که باید با توجه به آنها مهندسی دفاعی کشور را تغییر می‌دادیم.

وی ادامه داد: در پروژه‌های دفاعی باید دو منظوره یا چند منظوره عمل کنیم، یعنی اینکه در عین اقدام به یک فعالیت مهندسی و عمرانی، مقولات دفاعی نیز لحاظ شوند. چند منظوره شدن به معنای ایجاد آرایش دفاعی در فرآیند توسعه کشور است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) پدافند غیرعامل را همچون مصون‌سازی بدن انسان در برابر میکروب می‌دانند یعنی اگر دشمنی قصد تجاوز داشت، تهدید وی بی‌اثر باشد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: متاسفانه تاکنون در آموزش نظامات مهندسی کشور تنها به مسائلی همچون زلزله، سیل و باد توجه می‌شود در صورتی که باید عامل تهدید را نیز به محاسبات خود در ساخت استحکامات بی‌افزاییم.

سردار جلالی با تاکید بر تفاوت آموزش در دانشگاه امام حسین(ع) با سایر دانشگاه‌ها تصریح کرد: در دانشگاه امام حسین(ع) آموزش مهندسی باید با توجه به اهمیت نظامات مهندسی تداوم یابد؛ چراکه در غیر اینصورت آموزش رشته‌های فنی - مهندسی در این دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر کشور فرقی نمی‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان اظهار کرد: دانشگاه امام حسین(ع) باید مرجع مهندسی کشور شود و معضلات پیچیده مهندسی کشور در این مرکز باید رفع و حل شود.

انتهای پیام

کد N144459