مُرسی اسرار دولتی را به سپاه پاسداران تحویل ‌داده است

محمد مرسی

دومین جلسه دادگاه محمدمرسی، رئیس جمهوری برکنارشده مصر، روز یکشنبه (۴اسفند/۲۴ فوریه) برگزار شد. دادستانی مصر، مرسی را متهم کرده است که اسرار دولتی مصر را به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران تحویل ‌داده است.
به گزارش آفتاب به نقل از بولتن نیوز دادستانی مصر روز یکشنبه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنارشدۀ مصر را به تحویل اسرار دولتی مصر به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران متهم کرد.  دادستانی مصر این اتهام را "بزرگ‌ترین توطئه تاریخ مصر" خوانده است.
براساس این گزارش، دادستانی مصر بر این عقیده است که هدف مرسی از این اقدام "بی‌ثبات کردن مصر" بوده است.
در بیانیه دادستانی مصر همچنین آمده است که مرسی و ۳۵نفر از رهبران اخوان‌المسلمین به همراه قدرت‌های خارجی، شبه‌نظامیان جنبش افراط گرای حماس و ایران شیعه در توطئه‌ای شرکت کرده‌اند که هدف‌ آن ناامنی وبی ثباتی مصر بوده است.
 
جلسات دادگاه علیه محمدمرسی و همراهان او هفته گذشته (۱۶فوریه) آغاز شد و جلسه روز یکشنبه (۴ اسفند/۲۴ فوریه) دومین جلسه دادگاه او بود. قرار است دوجلسه دیگر این دادگاه به اتهامات دادستان علیه مرسی اختصاص یابد.
 
دادستانی مصر پیش از این در کیفرخواست خود طرح اخوان‌المسلمین را شامل اعزام "عناصری" به نوار غزه برای آموزش نظامی توسط حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران ایران اعلام کرده بود.
 
دادستانی مصر در ادامه خاطر نشان کرده که این افراد قرار بوده به مصر بازگردند و برای انجام عملیات تروریستی به شبه نظامیان افراطی در شبه جزیزه سینا بپیوندند.
 


در کیفرخواست دادستانی مصر همچنین آمده که اسناد محرمانه دفاع ملی مصر به کشوری خارجی تحویل داده شده و گزارش‌های امنیتی نیز در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفته‌است. البته در کیفرخواست دادستانی مصر نام این کشور خارجی اعلام نشده است.
 
دادستان‌های مصر مرسی و همدستان او را متهم کرده‌اند که به نام سازمان جهانی اخوان‌المسلمین و با همکاری سازمان افراط گرای حماس به توافق رسیده ‌بودند که از راه ترور و گسترش آشوب، دولت مصر را سرنگون کنند.
 
محمد بدیع، رهبر اخون‌المسلمین و خیرات الشاطر، معاون او و شماری دیگر از فعالان این جریان اسلام‌گرا به دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی متهم شده‌اند. اکثر رهبران اخوان‌المسلمین در زندان یا در تبعید به سر می‌برند.
 
اگر این اتهامات دادستان‌های مصر علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنارشده‌ این کشور از طرف دادگاه تایید شود، احتمال صدور حکم اعدام علیه او وجود دارد. این در حالی است که مرسی اعلام کرده که مشروعیت دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.
دادستانی مصر محمد مرسی را به در اختیار قرار دادن اسناد محرمانه مصر به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران متهم کرده است
محمدمرسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۲ مصر با حمایت اخوان‌المسلمین به پیروزی رسید. وی نخستین رئیس‌جمهور مصر است که در چارچوب یک انتخابات آزاد و دمکراتیک پیروز شد. وی در ژوئیه ۲۰۱۳ در پی اعتراضات گسترده مخالفان‌اش، توسط ارتش مصر سرنگون و در یکی از مراکز نظامی زندانی شد.
 
در دوران یک سالۀ ریاست جمهوری محمدمرسی، روابط مصر و سازمان افراط گرای حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، توسعه فراوانی یافت.
 


محمد مرسی و دیگر سران دستگیر‌شدۀ‌ اخوان‌المسلمین با 4 فقره اتهام روبه‌رو هستند: فرار از زندان در جریان ناآرامی‌های سال ۲۰۱۱، تحریک به قتل معترضان در تظاهرات مقابل کاخ ریاست جمهوری در آذرماه گذشته، توهین به مقامات قضایی مصر و همکاری با گروه‌های شبه‌نظامی خارجی.  این دادگاه که در روز 16 فوریه آغاز شده قرار است روز 27 فوریه از سر گرفته شود.
کد N144184