یک مدرس حوزه:

رعایت حدود زن و مرد از مهم‌ترین عوامل تحکیم بنیان خانواده است

سیاسی

یک مدرس حوزه علمیه خراسان شمالی با بیان این‌که «رعایت حدود زن و مرد از مهم‌ترین عوامل تحکیم بنیان خانواده است» گفت: یکی از مهم‌ترین این حدود که لازم است رعایت شود، نگاه است.

یک مدرس حوزه علمیه خراسان شمالی با بیان این‌که «رعایت حدود زن و مرد از مهم‌ترین عوامل تحکیم بنیان خانواده است» گفت: یکی از مهم‌ترین این حدود که لازم است رعایت شود، نگاه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، حجت‌الاسلام عبدالرضا قوی‌بنیه، در این خصوص، اظهار کرد: نگاه کردن به هر چیزی یا هر فردی غیر از همسر به قصد لذت و به علت اینکه احتمال افتادن در خطا وجود دارد، حرام است.

وی ادامه داد: اگر چه نگاه به محرم باشد و خواه نگاه به زن باشد یا مرد، به حیوان باشد یا به جماد، به عکس باشد یا به فیلم، به مجسمه باشد یا به هر چیز دیگر و حتی نگاه کردن به بدن خود به قصد لذت حرام است.

این مدرس حوزه علمیه خراسان شمالی گفت: مهم‌ترین مرز در این زمینه، قصد لذت است و اگر به این قصد نباشد نگاه کردن اشکالی ندارد، چنانکه در روایات آمده است: نگاه به نامحرم تیری است از تیرهای شیطان.

وی ادامه داد: خداوند نیز در قرآن کریم آورده است:«قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ؛ به مؤمنان بگو: چشم‌های خود را از نگاه به نامحرم فرو گیرند»، (سوره نور/آیه 30)و در آیه 31 سوره نور نیز آمده است:«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ؛ و به زنان با ایمان بگو چشم‌های خود را از نگاه به نامحرم فرو گیرند».

قوی‌بنیه گفت: صحبت کردن با نامحرم اگر به قصد لذت و ناز و کرشمه باشد، انسان را به حرام می‌اندازد و گفته‌اند اگر دو نامحرم در یک اتاق در بسته باشند، شیطان نفر سوم است؛ بنابراین رابطه باید حداقل باشد در حد کوتاه‌ترین صحبت و کوتاه‌ترین نگاه.

وی بیان کرد: در احکام شرعی نیز آمده است که نگاه اولیه به نامحرم بدون قصد اشکالی ندارد، حتی نگاه طولانی به نامحرم، هر چند بدون قصد لذت اشکال دارد. در روایات آمده است، هر مردی با زن نامحرم دست بدهد روز قیامت می‌آید در حالی که در غل و زنجیر است، سپس به‌سوی آتش رانده می‌شود.

این مدرس حوزه علمیه استان خراسان شمالی ادامه داد: همچنین در روایات آمده است، هر کس با زن نامحرم بگوید و بخندد خداوند او را برای هر کلمه در دنیا، هزار سال در آخرت زندانی خواهد کرد.

قوی‌بنیه اظهار کرد: به یقین باید دانست که رعایت مسائل شرعی و رعایت حدود زن و مرد از مهم‌ترین عوامل تحکیم بنیان خانواده است و زن و مردی که این موارد را رعایت می‌کنند، امنیت خانواده خود را تضمین می‌کنند.

وی گفت: هر اندازه که زن خودش را از نامحرم دور نگه دارد و بپوشاند همان اندازه مصونیت دارد و حجاب برتر برای زن چادر و بهترین مصونیت است.

انتهای پیام

کد N144183