رییس دیوان محاسبات خواستار شد

لزوم اصلاح بودجه ریزی در کشور/ مدیران دستگاه های اجرایی پاسداران بیت المال باشند

بیت المال

تهران - ایرنا - رییس دیوان محاسبات با اشاره به لزوم اصلاح بودجه ریزی در کشور و عملیاتی شدن بودجه ریزی، گفت: قبل از این که دیوان محاسبات پاسدار بیت المال باشد، مدیران دستگاه های اجرایی باید از بیت المال پاسداری کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «امین حسین رحیمی» روز دوشنبه و در نخستین نشست شورای اداری استان تهران که صبح امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری در محل این استانداری برگزار شد، افزود: هر کس مدیر دستگاهی اجرایی می شود بالاخره سری به دیوان محاسبات می زند؛ لذا اگر قبل از این که این دوستان به آنجا بیاید بتوانیم راه و روشی را تدوین کنیم که به آنجا نیایند هم به نفع مدیران و هم به نفع کشور است.

وی با اشاره به این که هدف از دیوان محاسبات پاسداری از بیت المال است، گفت: به نظر من اولین پاسدار بیت المال، مدیر دستگاه اجرایی است چرا که او منابع را خرج می کند و دیوان محاسبات ناظر است که آیا آن منابع درست خرج می شود یا خیر.

رحیمی افزود: شاید دوستان دیوان محاسبات را با تشکیل پرونده، تخلف و هیات متشاری و محکومیت و محدودیت بشناسند اما هدفی که قانون گفته است، پاسداری از بیت المال است که باید دنبال شود.

وی ادامه داد: در سال 82 بودجه کل کشور 96 هزار میلیارد تومان بوده است که در سال 92 به 727 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است از سال 82 تا 92 بودجه 7.5 برابر رشد کرده اما این رشد در توسعه اتفاق نیافتاده است؛ در سال 82 رشد اقتصادی 7.2 بوده که به منفی 5.8 درصد رسیده است؛ سوال اینجاست که چرا بودجه چندین برابر رشد کرده است، رشد اقتصادی 13 درصد کاهش شده است؟

رییس دیوان محاسبات افزود: در سال های 83 و 84، قانون برنامه چهارم ، قانون مدیریت خدمات کشوری، سیاست های ابلاغی برنامه پنجم و قانون برنامه پنجم بودجه ریزی باید عملیاتی شود اما انجام نشد؛ لذا مشاهده می شود که این همه بودجه هزینه می شود در توسعه اتفاق خاصی نمی افتد.

وی گفت: الان علاوه بر این که تکلیف قانون است، اکنون دیگر یک ضرورت است و اگر می خواهیم از وضعیت کنونی نجات پیدا کنیم باید سیستم بودجه ریزی را اصلاح کنیم.

وی تصریح کرد: اگر بودجه ریزی عملیاتی انجام شد ما حسابرسی عملکرد انجام می دهیم یعنی این که به جای توجه به این که قوانین رعایت شده یا خیر به این نکته توجه می شود که آیا در مدت زمان مشخص شده طرح را اجرا کرده یا خیر.

رییس دیوان محاسبات گفت: در بودجه عملیاتی به دستگاه می گویند در این فرصت زمانی با این منابع بایداین کار را انجام بدهید که به این ترتیب بخشی از قوانین دست و پاگیر حذف می شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون در دیوان محاسبات پرونده ای وجود دارد که یک دستگاه اجرایی قرار بوده طرحی را با مبلغی معین ظرف دو سال انجام دهد که با همان مبلغ انجام داده و کیفیت آن هم مناسب است اما نگاه می کنیم می بینیم حدود 10 تخلف انجام داده است مثلا تعداد کارگر بیشتری گرفته است؛ در مقابل دستگاهی با همین شرایط به طور کامل قانون را رعایت کرده و هیچ تخلفی ندارد اما طرح را به اتمام نرسانده است و حتی چهار سال بیشتر طول کشیده و حتی دو برابر بودجه گرفته اما تمام مقررات و قوانین را رعایت کرده است.

وی افزود: پروژه دوم علاوه بر این که زمان بیشتری صرف اجرای پروژه شده و بیت المال را هم بیچاره کرده است اما چون قانون را رعایت کرده تشویف می شود اما دستگاهی که پروژه نخست را با تعدادی تخلف اما در همان بازه زمانی و همان منابع مالی و کیفیتی مناسب اجرا کرده است تنبیه می شود.

سیام(3)**9189** 1418
کد N144177