یونسی: باید تحرکی در دسترسی و انتشار اسناد و کتاب های کشور ایجاد شود

یونسی

تهران - ایرنا - دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی گفت: باید تحرک و پویایی جدیدی در دسترسی و انتشار اسناد و کتاب هایی که در کشور وجود دارد ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین «علی یونسی» روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه رییس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور افزود: رویکرد جدید دولت تدبیر و امید تحول در همه ابعاد کشور است و امیدواریم در این بستر این سازمان نیز به جامعه به خوبی معرفی شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به این که درهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی به روی مردم و جامعه باز شود افزود: این سازمان باید محل انس و الفت دانشمندان در هر زمان یعنی در ساعات مختلف شبانه روز باشد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در عین حال اسناد را مهم تر از کتاب دانست و گفت: سازمان اسناد که زیرمجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است حافظه ملی و آرشیو کشور است.

وی افزود: این مرکز حافظه تاریخی که هویت ملی ما هست را نگهداری می کند و باید مرکزی برای پژوهش دانشمندان باشد.

یونسی با اشاره به تاریخ تمدنی ایران بزرگ که از مرزهای چین تا سواحل مدیترانه است را یادآور شد و گفت: بسیاری از کتاب های ایران در کشورهای این حوزه تمدنی در حال پوسیده شدن و خاک خوردن است که این سازمان باید با شناسایی این اسناد آنها را به هر قیمتی خریداری و به داخل کشور منتقل کند.

وی با بیان این که در این مسیر حمایت های دولت لازم و ضروری است، گفت: حتی در داخل کشور برخی وزارتخانه ها در برابر انتقال اسناد از آن وزارتخانه مقاومت می کنند زیرا فکر می کنند اسناد هویت و ملک شخصی آن وزارتخانه است.

دستیار ویژه رییس جمهوری خاطرنشان کرد: مثلا در قوه قضاییه میلیون ها پرونده وجود دارد که در انبار این قوه در حال خاک خوردن است و هیچ کسی به آن توجهی ندارد. باید این اسناد به مرکز اسناد ملی منتقل شود.

وی از دستگاه های دیگر به خصوص ارتش و وزارت امور خارجه خواست که اسناد خود را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور منتقل کنند.

وی نگهداری اسناد در وزارتخانه ها را نوعی پدیده تعصب آمیز اداری خواند و ابراز امیدواری کرد که در آینده این پدیده دامن سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور را نگیرد و گفت: اگر اسنادی نیز قابل انتقال نیستند باید توسط این سازمان مدیریت شوند.

وی از رضا صالحی امیری رییس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور به عنوان فردی که در هر مسوولیتی قرار گرفته به بهترین وجه فعالیت داشته، نام برد و برای وی آرزوی موفقیت کرد.

سیدرضا صالحی امیری هفته گذشته با حکم حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منصوب شد.

صالحی امیری جایگزین اسحاق صلاحی شد که از سال 1390 رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شده بود.

سیام(3)**9103**9132 ** 1418
کد N143908