آیا مردم امسال با کام شیرین به استقبال نوروز می روند؟

نوروز,مجلس نهم,دولت یازدهم

24 روز از فصل زمستان بیشتر نمانده و دیگر خبری از سرما، بارش برف، بسته شدن جاده ها و تعطیلی مدارس نیست و این یعنی بهار نزدیک است.

رضا الیاسی: اسفند، ماه خرید و خانه تکانی است و همه ساله با فرا رسیدن ماه اسفند شرایط زندگی همه مردم تغییر می کند و مردم به فکر آغاز سال جدید هستند و تمام اتفاق های زندگی تحت تاثیر عید نوروز قرار می گیرد.

در طول تاریخ اتفاق های تلخ و شیرین فراوانی در ماه اسفند رخ داده و همین اتفاق ها این ماه را از ماه های دیگر متمایز کرده است. پنجم اسفند جشن اسفندگان، 15 اسفند روز درختکاری، 19 اسفند جشن نوروز رودها، اخرین چهارشنبه سال مراسم سنتی چهارشنبه سوری و در نهایت نیز 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت است.

اما همه این مناسبت ها خیلی در زندگی مردم تاثیری ندارد ولی به جای آن در سال های اخیر اتفاق هایی در آخرین ماه سال در خاطره ها مانده است؛ از گرانی و کمیابی میوه و آجیل تا واهمه افزایش قیمت ها بعد از عید!

یکی از اتفاق هایی که در سال های اخیر موجب شده تا مردم در اسفند ماه با دغدغه بیشتری به فکر تامین نیازهای عیدانه خود باشند موضوع گرانی و بی ثباتی بازارهای مختلف بوده و این تنها مربوط به یک کالای خاص نمی شود و در بسیاری از بخش ها شاهد آن بوده ایم.

پسته تلخ 70 هزار تومانی

مردم در سال های اخیر تلخ ترین ماه اسفند را سال گذشته تجربه کردند و گرانی تا حدی افزایش پیدا کرد که قیمت پسته به 70 هزار تومان رسید و برخی از مردم به نشانه اعتراض به گرانی ها در حرکتی نمادین از خریدن پسته خودداری کردند.

از گرانی کالاهای مختلف که بگذریم اسفند سال گذشته فضای سیاسی کشور نیز روزهای خوبی را سپری نکرد و در حالی که به انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نزدیک می شدیم فضای سیاسی کشور روزهای پر التهابی را سپری کرد و مشخصه اصلی آن نیز روابط تیره و تار مجلس و دولت به واسطه بروز اتفاقات تلخ یک شنبه سیاه مجلس بود.

یکشنبه سیاه مجلس و تبعات آن

اواسط بهمن سال گذشته نمایندگان مجلس عبدالرضا شیخ الاسلام وزیر کار دولت دهم را به مجلس فراخواندند تا درباره استیضاح وی به بحث بپردازند و شیخ الاسلام نیز به همراه رئیس جمهور به صحن مجلس آمد. آمدنی که خیلی ها از آن پشیمان هستند و می گویند ای کاش استیضاح وزیر کار در دستور کار مجلس قرار نمی گرفت.

رئیس جمهور به همراه وزیر کار به صحن بهارستان آمد و سرانجام شد آنچه نباید می شد و اختلاف نظرهای دولت و مجلس علنی شد. اظهارات محمود احمدی نژاد و واکنش نمایندگان پیش درآمد رای عدم اعتماد نمایندگان مجلس به وزیر کار بود. آن روز نمایندگان از دست احمدی نژاد عصبانی بودند و رئیس جمهور با اعتراض و حاشیه های فراوان بهارستان را به مقصد پاستور ترک کرد.

این اتفاق در سال گذشته آنقدر تلخ بود که روابط نه چندان خوب دولت و مجلس را تیره تر از قبل کند و حاشیه های آن تا حدی بود که رئیس جمهور برای تحویل آخرین بودجه دولت دهم که با تاخیر حدود 3 ماهه قرار بود به مجلس تحویل شود در مجلس حاضر نشد.

حاضر نشدن احمدی نژاد در مجلس برای ارائه لایحه بودجه آخرین اتفاق تلخ میان دولت و مجلس در اسفند سال گذشته نبود و نمایندگان مجلس در آخرین روزهای اسفند طریقت منفرد گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت بهداشت را با رای ناپلئونی به عنوان وزیر انتخاب کردند تا نشان دهند نزدیک شدن به عید نوروز نیز تاثیری در روابط دولت و مجلس نداشته و همچنان تیرگی در روابط ادامه دارد.

سال گذشته موضوع گرانی از یک طرف و حاشیه های سیاسی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم رخ داده بود باعث شد تا مردم اسفند پر حاشیه ای را تجربه کنند و به استقبال نوروز 92 بروند.

سال 92 نیز با تمام اتفاق های تلخ و شیرین رو به پایان است و باز ماه پر حاشیه اسفند فرا رسیده و مردم که در سال های اخیر اسفند پر اتفاقی را تجربه کرده اند امسال هم در انتظار اتفاق های غیر معمول هستند.

آغاز حاشیه های اسفند 92 با 99 سوال از ظریف

در حالی که پنج روز از آغاز ماه اسفند گذشته است روابط دولت و مجلس تامل برانگیز شده و نمایندگان هر هفته تعدادی از وزرا را برای پاسخگویی به سوالات خود به مجلس فرا می خوانند و در آخرین اقدام نیز روز گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به تازگی از مذاکرات وین به کشور بازگشته است در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شده و به سوالات 99 نماینده مجلس پاسخ داده است.

اما این پایان کار نیست و فضای سیاسی کشور در روزهای آینده اتفاق های دیگری همچون حضور کاترین اشتون در تهران را تجربه می کند که می تواند حاشیه های فراوانی به همراه داشته باشد.

علاوه بر مسائل سیاسی در حوزه اقتصادی نیز در روزهای اخیر اتفاق های قابل توجهی رخ داده و این اتفاق ها می توان نویدبخش اسفندی پر حاشیه باشد. طی هفته های قبل موضوع توزیع سبد کالا حاشیه ساز شده بود و هم اکنون نیز فاز دوم توزیع سبد کالا در حال پیگیری است.

در کنار توزیع سبد کالا موضوع ورود به فاز دوم قانون هدفمندی به بحث اصلی اقتصاد ایران تبدیل شده و با مصوبه مجلس دولت می تواند از ابتدای سال آینده وارد فاز دوم این قانون شود. به طور حتم اخبار احتمالی از نرخ جدید کالاهای مختلف همچون حامل های انرژی در فاز دوم هدفمندی می تواند حاشیه ای جدید را برای اسفند سال 92 رقم بزند.

بنزین کام مردم را تلخ می کند؟

برای جلوگیری از تلخ شدن کام مردم در آستانه عید نوروز تعدادی از نمایندگان مجلس در گفت و گو با «خبر» پیشنهادهایی را ارائه کردند. جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این رابطه می گوید همانطور که بارها اعلام شده باید سعی کنیم کارها را از حالت شوک درمانی خارج کنیم و سیاست ها باید به نحوی باشد که معقول و منطقی باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس می گوید اگر تصمیماتی اتخاذ شود که پشتوانه منطقی نداشته باشد در کنار تغییر و تحولات عید باعث می شود تا اتفاق های پرحاشیه ای رخ دهد.

وی همچنین به موضوع هدفمندی یارانه ها اشاره کرده و می گوید هم اکنون موضوع افزایش قیمت حامل های انرژی مطرح شده و در صورتی که دولت با شیب تند به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی باشد قطعا حاشیه های فراوانی در جامعه شاهد هستیم و به نظر بنده دولت اگر بخواهد قیمت حامل های انرژی را از ابتدای سال آینده افزایش دهد باید با شیب ملایم این کار را انجام دهد و ابتدا قیمت حامل هایی را افزایش دهد که تاثیر زودهنگام در زندگی مردم ندارد.

حسین نجابت نماینده مردم تهران درباره جلوگیری از تلخ شدن کام مردم در اسفند 92 به «خبر» می گوید:« زود کام تلخ شدن خوب نیست و نقد و انتقاد و تضارب آرا باید منصفانه باشد و اگر اینگونه باشد کام مردم تلخ نمی شود.»

وی همچنین به رفتار دولت و مجلس و مسئولان اشاره کرده و می گوید «اگر کار خود را خوب انجام دهیم مردم راضی هستند و مشکل این است که گاهی خلاف کار خود را انجام می دهیم و مشکل اصلی این است.»

تلاش کنیم حواشی کم شود

همچنین علیرضا محجوب دیگر نماینده تهران در این رابطه می گوید «روزها فرقی با یکدیگر ندارند و نباید در هیچ روزی کام مردم تلخ شود. مردم در ماه اسفند به دلیل نزدیک شدن به عید نوروز خرید و فعالیت دارند و این سبب می شود در مسائل اقتصادی دچار اتفاق هایی شویم. امیدواریم در اسفند امسال همانطور که در 4 روز اول را گذرانده ایم روزهای آخر هم به خوبی سپری شود.»

وی همچنین درباره حاشیه های سیاسی که در روزهای پایانی سال رخ می دهد گفته است «تلاش بر این است که حواشی سیاسی کم شود اما حواشی سیاسی همواره بوده است و در جلسه غیر علنی روز گذشته تلاش برای کاهش حواشی بوده است.»

باید عزم برای تغییر وجود داشته باشد

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 مجلس برای کاهش حاشیه های ماه اسفند و ایجاد امید در جامعه می گوید «مقام معظم رهبری همواره بر القا امید به جامعه تاکید کرده اند و باید دولت و مجلس این کار را انجام دهند و در کنار امید دادن باید عزم برای تغییر شرایط وجود داشته باشد.»

وی با بیان این که باید مردم اطمینان پیدا کنند که دولت و مجلس در حال تلاش برای بهبود شرایط اقتصادی هستند، می گوید: « ممکن است الان نتوان قول اجرایی داد اما مردم باید اطمینان پیدا کنند که دولت می خواهد وضعیت اقتصادی را بهبود ببخشد.»

به قانون عمل کنیم و بس!

«برای پرهیز از تلخ شدن کام مردم در اسفند ماه باید در چارچوب قانون عمل کنیم» این جمله را حمیدرضا پزشکیان برای کاهش حاشیه های ماه اسفند می گوید و معتقد است ما به خاطر بدتدبیری ها و سوتدبیرها و بداجرا کردن ها مشکلاتی را برای خودمان و جامعه ایجاد کرده ایم و این مشکلات هم اینگونه نیست که به سادگی حل شود.

نماینده مردم تبریز می گوید بعضی از رفتار های غلط تبدیل به فرهنگ شده و برخی از سیاست ها در کشور ریشه دار شده و این ها مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است که همه ما در ایجاد آن مقصر هستیم و اگر بخواهیم از این اوضاع خارج شویم بهترین کار این است که چارچوب قانون را تمام و کمال بپذیریم.

مجلس را دو هفته تعطیل کنید!

اما غلامرضا تاجگردون نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات برای کاهش حاشیه های ماه اسفند تعطیلی دو هفته ای مجلس را پیشنهاد می کند. وی می گوید «فشارها در روزهای پایانی زیاد است و این فشارها تصمیم گیری را دچار التهاب می کند و بر همین اساس باید اجازه داد دولت بدون حاشیه به فعالیت خود در روزهای پایانی سال بپردازد.»

وی همچنین به سفر کاترین اشتون به ایران اشاره کرده و می گوید نباید اجازه داد حاشیه های این سفر بر جامعه تاثیر بگذارد و مردم با این حاشیه ها به استقبال عید نوروز بروند و باید اجازه دهیم کشور در آن روزها آرام باشد.

29/27295

 

کد N143836