نتانیاهو خواستار افزایش فشار به ایران شد

سیاسی

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از آلمان و دیگر کشورهای غربی دخیل در مذاکرات با ایران خواست که اطمینان حاصل کنند جمهوری اسلامی ایران به آنچه وی توانایی تولید سلاح هسته‌ای یا توانایی موشک دوربرد برای پرتاب آنها خواند، دست نمی‌یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی روز یکشنبه پیش از آغاز نشست هفتگی کابینه این رژیم در بیت‌المقدس با تکرار اتهامات غرب مبنی بر نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد: من با نگرانی می‌بینم که ایران معتقد است می‌تواند برنامه‌اش برای تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای را با توانایی تولید یک سلاح هسته‌ای و همین‌طور ساخت موشک‌های بین قاره‌ای که ایران اکنون بدون هرگونه مانعی مشغول است کامل کند.

به گزارش روزنامه تایمزآو اسرائیل، نخست وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که با وجود توافقنامه موقتی که ایران با غرب امضا کرده است، تهران همچنان در حال دنبال کردن سه چیز است: غنی‌سازی اورانیوم، توسعه تسلیحاتی و توانایی پرتاب خرج و باردیگر تکرار کرد ایران بدون اینکه چیزی را بدهد، در حال به دست آوردن همه چیز است.

طبق توافق موقتی که در ماه نوامبر سال 2013 در ژنو بین تهران و گروه 1+5 امضا و در تاریخ 20 ژانویه اجرایی شد، ایران موافقت کرد بخش‌هایی از برنامه‌ هسته‌ای‌اش را در ازای لغو موقتی برخی تحریم‌ها علیه ایران به حالت تعلیق درآورد.

نتانیاهو روز یکشنبه با اشاره به توافق نهایی که دو طرف در حال مذاکره برای رسیدن به آن هستند، مدعی شد: ایران باید توانایی ساخت تسلیحات هسته‌ای‌اش و نیز توانایی پرتاب آنها را برچیند. این هنوز تحقق نیافته است و بدون اراده قدرت‌های گروه 1+5 تحقق نخواهد یافت.

نتانیاهو از آلمان و دیگر قدرت‌های غربی خواست که "قاطعانه روی درخواست‌هایشان پافشاری کنند" و مانع دستیابی ایران به آنچه وی سلاح هسته‌ای خواند، ‌شوند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی این اظهارات را با توجه به سفر صدراعظم و اعضای کابینه آلمان به اراضی اشغالی در روز دوشنبه و سه‌شنبه بیان کرد و گفت که قصد دارد در زمینه ایران و مسائل دیگر از جمله مذاکرات صلح اسرائیل ‌فلسطین با آنگلا مرکل دیدار و گفت‌وگو کند.

ایران و قدرت‌های جهانی یکشنبه هفته آینده در وین مذاکرات فنی را پیش از یک نشست سیاسی برای گفت‌وگو پیرامون توافق جامع هسته‌ای برگزار خواهند کرد.

ایران و گروه 1+5 پس از مذاکرات سه روزه هفته گذشته که روز پنجشنبه پایان یافت در زمینه یک جدول زمانی و چارچوبی برای مذاکرات به منظور رسیدن به توافقی که نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران را رفع خواهد کرد، به توافق رسیدند.

مدیران سیاسی گروه 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه،‌ روسیه، چین و آلمان) قرار است در تاریخ 17 مارس در وین گفت‌وگو با مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایرانی از سربگیرند.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نمایندگی گروه 1+5 را در مذاکرات بر عهده دارد در تاریخ 9 و 10 مارس به ایران سفر خواهد کرد.

مقامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته‌اند که برچیده شدن کامل برنامه هسته‌ای ایران انتظار غیرواقعی از مذاکراتی است که اکنون بین ایران و گروه 1+5 جریان دارد و هدف از آن یافتن راه‌حلی برای برنامه هسته‌ای ایران و رفع نگرانی‌ها است.

وندی شرمن، مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد آمریکا روز شنبه در جمع خبرنگاران دراراضی اشغالی گفت که برنامه غنی‌سازی ایران یکی از موضوعات مذاکرات است.

شرمن گفت: اینکه ایران در واقع یک برنامه غنی‌سازی داخلی خواهد داشت یا خیر بخشی از مذاکرات است. در برنامه اقدام مشترک پیش‌بینی شد که چنین احتمالی وجود دارد، اینکه ایران بتواند یک برنامه غنی‌سازی کوچک داشته باشد.

برخی از اعضای سنای آمریکا تحت فشار لابی‌های صهیونیستی در تلاش برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بوده‌اند، ولی اوباما اعلام کرده است که چنین تحریم‌هایی را وتو خواهد کرد و تاکید دارد که هرگونه تحریم جدیدی می‌تواند روند مذاکرات را مختل کند.

انتهای پیام

کد N143400