مبارزه علیه فساد مقامات در چین تشدید می‌شود

خبرگزاری شینهوا چین به نقل از نخست‌وزیر این کشور گزارش داد: دولت چین قصد دارد سال جاری میلادی مبارزه با فساد مالی در این کشور را شدت بخشیده و در این راستا به تمرکززدایی از قدرت بپردازد، شفاف‌تر عمل کند و نسبت به فساد مالی سیاست "تحمل صفر" را در پیش بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌به نقل از خبرگزاری رویترز، "شی جینپینگ"، رئیس‌جمهوری چین از زمان به قدرت رسیدن اقدامات گسترده‌ای را برای مقابله با فساد به اجرا درآورده و هشدار داده که این مشکل تهدیدی علیه حزب کمونیست چین است.

جدیدترین تدابیر چین در راستای مبارزه با فساد در این کشور در سخنرانی "لی کچیانگ"، نخست‌وزیر چین در تاریخ 11 فوریه طی یک نشست در زمینه مبارزه با فساد تبیین شد اما جزئیات آن روز گذشته از سوی خبرگزاری شینهوا چین منتشر شد.

لی کچیانگ، در این سخنرانی از تمرکز بیش از حد قدرت توسط دولت مرکزی چین انتقاد کرد و خواهان ایجاد یک دولت باز به عنوان موثرترین راه پذیرفتن نظارت شد.

نخست‌وزیر چین تاکید کرد: هنگامی که دولت کنترل بیش از حد اعمال می‌کند و مستقیم در فعالیت‌های اقتصادی خرد مداخله می‌کند نه فقط قابلیت بازار برای ایفای نقشی تعیین کننده در تخصیص منابع تاثیر می‌گذارد بلکه هزینه‌های تراکنش‌های مالی را افزایش داده و فساد را تسهیل می‌کند.

به گفته لی کچیانگ، در سال 2013 دولت چین در جریان تحقیقاتی که در زمینه فساد انجام داد نزدیک به 400 میلیارد یوان معادل 67 / 65 میلیارد دلار را باز پس گرفت.

وی تاکید کرد: در جریان این تحقیقات بیش از 40 هزار مقام چینی تنبیه انضباطی دریافت کردند و 10 هزار نفر نیز از کار برکنار شدند. دولت چین نسبت به عناصر فساد در داخل دولت رویکرد "تحمل صفر" را دارد. صرف نظر از این که چه کسی در فساد دخیل بوده، علیه آنها باید تا آخر کار تحقیقات انجام شده و نباید آنها را تحمل کرد.

این سخنرانی نخست‌وزیر چین در حالی منتشر می‌شود که تحقیقات علیه ژو یونگ کانگ، رئیس سابق امنیت داخلی چین تبعاتی را در پی داشته و برخی از همپیمانان نزدیک وی متهم شده‌اند.

نخست وزیر چین خاطرنشان ساخت: دولت چین هرچه بیشتر بودجه و همه حساب‌هایش را شفاف و باز خواهد کرد. وی از مقامات بلندپایه خواست تا محدودیت‌ها علیه خویشاوندان و کارکنان خود را تقویت کنند.

انتهای پیام

کد N143145