یک نماینده پیشین مجلس:

اقتصاد بیمار، اعتماد سرمایه‌گذاران را از بین می‌برد/رکن مهم دیپلماسی خدمت به اقتصاد است

ديپلماسي,اقتصاد مقاومتی

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "دیپلماسی ابزاری در خدمت منافع ملی است"، تاکید کرد: مهمترین رکن دیپلماسی، تحرک آن در خدمت اقتصاد و تولید ثروت است.

نورالله حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "هر جا ابهام وجود داشته باشد و شفافیت و قدرت نظارتی نباشد، طبیعتاً مسیرهای انحرافی بوجود می‌آید"، افزود: مسیرهای انحرافی در هر زمینه‌ای عوارض جانبی دارد؛ همانطور که شاهدیم اکثریت قاطع تخلفات در حوزه مالی و اقتصادی و بانکی در نتیجه تبانی‌ها و ابهامات است که در نهایت تبدیل به اختلاس و رفتار نامطلوب اقتصادی می‌شود.

وی با بیان اینکه "فقدان شفافیت موجب ایجاد انحراف خواهد شد و این امری بدیهی و شناخته شده در دانش اقتصادی و حاکمیت اسلامی و غیراسلامی دنیاست"، تصریح کرد: این که در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی بر لزوم اصلاح نظام مالی و شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد کشور تاکید شده، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و اگر این اتفاق نیفتد، تبدیل به مسائل ضد اقتصادی می‌شود و اقتصاد کشور را بیمار می‌کند.

این فعال سیاسی اضافه کرد: وقتی اقتصاد کشور بیمار شود، این بیماری همه‌جا را فرا می‌گیرد و در نتیجه اعتماد سرمایه‌گذاران از بین می‌رود و پشتوانه مردمی نظام تهدید می‌شود. در چنین شرایطی اقتصاد به جای آنکه مولد و تولیدزا باشد، به سمت واسطه‌گری می‌رود که این مساله برای نظام و سیستم بانکی خطرناک است.

این نماینده پیشین مجلس تاکید کرد: نهادهای نظارتی باید خالص، پاک، مطلع و پیگیر باشد و با شناسایی به موقع، مشکلات اقتصادی را پیگیری و هر جا لازم باشد در جهت درمان اقدام کنند تا با فضای اقتصادی سالمی در کشور روبرو باشیم.

حیدری به اولویت روابط با کشورهای همسایه در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: کشورهای همسایه با یکدیگر منافع مشترک و فرهنگ و زبان مشترک دارند که این زمینه همکاری‌ها را بیشتر فراهم می‌آورد.

وی با اشاره به اینکه "همه کشورها از طریق دیپلماسی به دنبال منافع خود هستند"، تصریح کرد: اینکه به یک خنده و رابطه صرفاً سیاسی دلخوش باشیم به معنای دیپلماسی کارآمد، جامع و مؤثر نیست چون دیپلماسی باید بتواند در طرفین شرایطی ایجاد کند تا ظرفیت‌های خود را به یکدیگر معرفی کنند و قدمی برای ورود قشر و طبقه اقتصادی و سرمایه‌گذار باشد. تا مفاهمه و گفت‌وگوی طرفینی برای درک متقابل اقتصادی حاصل نشود، این امر محقق نخواهد شد.

این نماینده پیشین مجلس در پایان اظهار کرد: مشی و رویکرد دیپلماسی علاوه بر اینکه باید منافع ملی و کسب درآمد برای کشور را مورد توجه قرار دهد، باید دریچه‌ای باشد برای اینکه بتوانیم سایر بخش‌های مرتبط اقتصادی را وارد بحث و گفت‌وگو و در نتیجه انعقاد قراردادها کنیم.

انتهای پیام

کد N143033