استقبال عفو بین‌الملل از قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه

سوريه,شوراي امنيت,عفو بين‌الملل

به دنبال تصویب قطعنامه شورای امنیت در خصوص سوریه، سازمان عفو بین‌الملل ضمن استقبال از این قطعنامه آن را طناب نجاتی برای غیرنظامیان سوریه دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژوزه لویس دیاز سرپرست دفتر عفو بین‌الملل در سازمان ملل در این باره گفت: قطعنامه شورای امنیت بسیار با تاخیر اتفاق افتاد، اما می‌تواند راه نجاتی باشد برای بیش از یک چهارم میلیون سوری که اکنون در محاصره هستند و همچنین بیش از 9 میلیون غیرنظامی که نیازمند فوری کمک‌های بشردوستانه می‌باشند.

وی ادامه داد: این قطعنامه بارقه‌ای از امید را برای پایان رنج مردم سوریه به وجود آورده است.

سرپرست دفتر عفو بین‌الملل در سازمان ملل همچنین گفت: از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه این اولین باری است که قطعنامه‌ای برای رسیدگی به بحران انسانی در این کشور صادر می‌شود. اگرچه برخی از بخش‌های این قطعنامه می‌توانست محکم‌تر و قاطعانه‌تر باشد، اما تصویب آن گامی است مهم در راستای پایان رنج قربانیان جنگ در این کشور.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین‌الملل، در این قطعنامه از تمام طرف‌های درگیر خواسته شده تا هرچه فوری به خشونت و نقض حقوق بشر که می‌تواند جزو جرایم جنگی و جنایات علیه بشریت محسوب شود پایان دهند.

همچنین در این قطعنامه از طرف‌های درگیر خواسته شده تا به محاصره مناطق پرجمعیت و غیرنظامی پایان دهند و اجازه دسترسی مردم این مناطق به کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل و دیگر آژانس‌های بین‌المللی را بدهند.

شورای امنیت سازمان ملل عصر شنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن توقف حملات علیه غیرنظامیان، تسهیل روند کمک‌رسانی به ساکنان شهرهای تحت محاصره و پایان محاصره این شهرها خواسته شده است که بر اساس آن، در صورت عدم پایبندی به این قطعنامه اقدامات اضافی دیگری نیز در مورد سوریه اتخاذ خواهد شد.

ژوزه لویس دیاز اظهار کرد: در این قطعنامه خواسته شده که عاملان نقض حقوق بشر محاکمه و مجازات شوند، اما هیچ اشاره‌ای به نهاد مربوطه برای انجام تحقیقات در این زمینه و شناسایی عاملان خشونت و نقض حقوق بشر در سوریه نشده است.

وی تاکید کرد که تاثیر واقعی این قطعنامه زمانی مشخص می‌شود که تمام طرف‌های درگیر به خواسته این قطعنامه عمل کنند و زمینه را برای بهبود وضعیت مردم رنج دیده این کشور فراهم کنند.

انتهای پیام

کد N142733