دیدار وزیر امور خارجه با وزیر مشاور در امور خارجه الجزایر/ برگزاری نشست کمیته سیاسی ایران-الجزایر

فارس نوشت:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز یکشنبه با عبدالمجید بوقره وزیر مشاور در امور خارجی الجزایر دیدار و در خصوص روند توسعه و گسترش روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه تبادل نظر کرد.

ظریف در این دیدار با ابلاغ متقابل سلام‌های خود به همتای الجزایری‌اش، به سابقه تاریخی روابط برادرانه بین ایران و الجزایر و دوستی پایدار و ثابت دولت و مردم الجزایر نسبت به ایران اشاره کرد و از مواضع اصولی الجزایر در مجامع بین المللی از جمله در حمایت از حقوق مشروع ایران در موضوع هسته‌ای قدردانی نمود.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: برای ما روابط دوستانه با برادران الجزایری از اهمیت بسیاری برخوردار است و سفرهای متقابل مقامات دو کشور فرصت خوبی است تا روند توسعه و گسترش بیش از پیش این روابط به خصوص در زمینه‌های اقتصادی و تجاری تقویت شود و ما هیچ سقف و محدودیتی برای توسعه همه‌جانبه روابط با الجزائر قائل نیستیم.

ظریف همچنین با اشاره تجارب خوب الجزایر در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی به خصوص سابقه عضویت فعال این کشور در جنبش عدم تعهد ، بر آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران بعنوان رئیس این جنبش برای همکاری، مساعدت و تبادل تجربیات با الجزایر برای برگزاری هرچه موفق‌تر نشست آتی وزرای خارجه جنبش عدم تعهد تاکید کرد.

ظریف همچنین به مواضع و دیدگاه‌های مشترک ایران و الجزایر در خصوص مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه و مبارزه و مقابله با پدیده شوم تروریسم اشاره کرد و خواستار تداوم و تقویت رایزنی و مشورت بین دو کشور در این راستا شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از این ملاقات با اشاره به آغاز مذاکرات دور نهایی با گروه ۳+۳، بر موضع اصولی ایران در دفاع، ایستادگی و پافشاری بر حقوق مشروع و مشترک خود و دیگر کشورهای عضو ان‌پی‌تی در بهره‌مندی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای تاکید کرد.

عبدالمجید بوقره وزیر مشاور در امور خارجی الجزایر نیز در این دیدار سلام‌های گرم وزیر خارجه کشورش را به دکتر ظریف ابلاغ کرد.

وی همچنین با تاکید بر اهتمام ویژه عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر به روابط بین الجزیره و تهران بر عزم و اراده راسخ مقامات عالی‌رتبه دو کشور برای توسعه و ارتقای بیش از پیش این روابط در راستای منافع و مصالح مشترک تاکید کرد.

عبدالمجید بوقره همچنین با ابراز خرسندی از روند مذاکرات بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۳+۳ و استقبال کشورش از حصول طرح اقدام مشترک تاکید کرد: دولت و مردم الجزایر امیدوارند این مذاکرات در سایه رویکرد سازنده ایران به نتایج مطلوبی در راستای منافع و مصالح کشور و مردم ایران منجر شود و الجزایر همواره از حق قانونی ایران در بهره‌مندی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت کرده است.

وزیر مشاور در امور خارجی الجزایر با اشاره به ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد و برگزاری نشست آتی وزرای خارجه نم در الجزایر، خواستار همفکری و مساعدت کشورمان بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد به کشورش به منظور برگزاری و میزبانی مطلوب این نشست شد.

وی همچنین با ارائه گزارشی از مذاکرات خوب و سازنده خود در تهران و مواضع و دیدگاه‌های مشترک و همسوی دو کشور در خصوص مسائل مهم منطقه‌ای و بین المللی، مشورت و رایزنی ایران و الجزایر و سایر کشورهای مهم منطقه را برای کمک به حل و فصل مسائل منطقه و جهان اسلام حائز اهمیت دانست.

برگزاری نشست کمیته سیاسی ایران-الجزایر

همچنین در چارچوب پیگیری مشورت‌های سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر، روز جاری عبدالمجید بوقره وزیر مشاور در امور خارجه الجزایر در دیدار با حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان، آخرین تحولات روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.

در این نشست در خصوص وضعیت روابط دو کشور و همکاری‌های جاری در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بویژه برگزاری کمیسیون عالی مشترک آتی ایران و الجزایر بحث و تبادل نظر گردید. طرفین همچنین آخرین تحولات منطقه خاورمیانه و شرایط جاری در حوزه شمال آفریقا، تحولات پرونده هسته‌ای، مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵ و مبارزه با تروریسم را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

در این نشست طرفین بر اراده سیاسی مقامات عالیه دو کشور در جهت تقویت و استحکام روابط دوجانبه در تمامی زمینه‌ها تاکید نموده، ضمن ابراز رضایت از روند رو به رشد همکاری های دوجانبه، بر لزوم گسترش روابط اقتصادی، گردشگری و همکاری‌های فنی در پروژه‌های مشترک تاکید نمودند.

وزیر مشاور در امور خارجه الجزایر همچنین در دیدار با عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی کشورمان نیز آخرین تحولات همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و نتایج اقدامات بعمل آمده در قالب کمیسیون عالی مشترک دو کشور را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار داد.

 

23503

کد N142691