تیموشنکو از نامزدی برای نخست وزیری کشورش امتناع ورزید

پست نخستوزیری,اوکراین

تهران - ایرنا - خبرگزاری ایتارتاس روسیه روز یک شنبه در گزارشی از کی یف پایتخت کشور بحران زده شرق اروپا اعلام کرد که ˈیولیا تیموشنکوˈ نخست وزیر سابق اوکراین که دیروز از زندان آزاد شد از قبول نامزدی برای پست نخست وزیری دولت بعدی امتناع ورزید.

این گزارش به نقل از بیانیه حزب ˈباتکیوشیناˈ (حزب سرزمین پدری) اوکراین اعلام کرد تیموشنکو رهبر این حزب از هم حزبی های خود خواست از نامزدی وی برای پست نخست وزیری صرف نظر کنند.

وی در این بیانیه گفتˈ برای جای بسی تعجب بود که دوستانم بدون مشورت با خودم مرا برای این پست نامزد کردند، اما ضمن تشکر از حسن نیت آنها از این هم حزبی های خود می خواهم از این اقدام خودداری ورزند.

یادآوری می شود که سیاست مداران اوکراین از جمله معاونان پارلمان این کشور از یولیا تیموشنکو، ˈآرسنی یاتسنیوکˈ و ˈپیوتر پوروشنکوˈ به عنوان نامزدهای احتمالی پست نخست وزیری این کشور نام می برند.

زیرا ˈنیکلای تومنکوˈ نماینده پارلمان اوکراین از حزب مخالف ˈباتکیوشینا صبح امروز اعلام کرد که حزبش فقط این سه تن از نمایندگان پارلمانی خود را برای تصدی سمت نخست وزیری معرفی می کند.

مقام پارلمانی اوکراین پیش بینی کرد که نمایندگان پارلمان اوکراین (رادا) امروز برای انتخاب نخست وزیر جدید رای گیری کنند.

ˈمیکلا آزاروفˈ نخست وزیراوکراین در ریاست جمهوری ˈویکتور یانوکوویچˈ اوایل سال جاری میلادی به دنبال آغاز موج جدید ناآرامی های این کشور از مقام خود کناره گیری کرد.

وضعیت سیاسی اوکراین روز گذشته به دنبال اقدام یانوکوویچ رییس جمهوری این کشور در ترک کی یف و کنترل نهادهای مجریه و قانونگذاری توسط مخالفان وارد مرحله جدیدی شد.

مخالفان دولت اوکراین پس از تسلط بر مجلس روزگذشته با تغییر ماده ای از قانون کیفری این کشور زمینه آزادی یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق زندانی این کشور و رهبر مخالفان دولت آن را فراهم کردند و وی عصر روز گذشته پس از آزادی از زندان شهر خارکف در شرق کشور با پروز اختصاصی به کی یف بازگشت.

تیموشنکو امروز نیز در جمع تظاهرکنندگان اوکراینی از آنان خواست تا تشکیل دولت جدید صحنه را ترک نکنند.

مترجمام**1378**1547
کد N142510